Kolik času zbývá na záchranu planety? Ukazují to klimatické hodiny na Letné

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
climate_clock
Zdroj: Shutterstock

Společnost Festival svobody postavila na pražské Letné obří odpočet. Hodiny umístěné u pražského metronomu jsou noční dominantou Prahy, avšak pohled na ně není nijak příjemný. Každou vteřinou ukazují krátící se čas na záchranu planety. Dle studií totiž zbývá méně než sedm let.

Od úterý 29. listopadu vedle pražského metronomu stojí 8 metrů vysoké číslice. Svítí červeně a je jich tam hned několik, celkem tento projekt měří 35 metrů. Odpočítávají dobu, než se planeta nezvratně oteplí o 1,5 stupně Celsia oproti éře před průmyslovou revolucí.

Akce Festivalu svobody v návaznosti na Climate Clock má upozornit obyvatele, návštěvníky a zejména politiky na to, jak málo času zbývá, aby bylo možné ekologickou katastrofu odvrátit. Hodiny, které budou na Letné po dva týdny, neúprosně odměřují zbylý čas. A moc ho není.

Klimatické hodiny

Myšlenka klimatických hodin se zrodila v roce 2015. Odpočítávají čas k datu, kdy se planeta oteplí o 1,5 stupně Celsia. Odpočítávaný čas se mění i na základě toho, jak se mění objem emisí. První velká veřejná instalace klimatických hodin se odehrála v září 2020 v New Yorku. Tehdy ukazovaly sedm let a 102 dny, uvádí k fenoménu Seznam Zprávy.

Nevábná dominanta Prahy

Festival v petici 3 kroky za 3 roky – návod na lepší Česko vyzval poslance a poslankyně k tomu, aby do tří let, tedy do dalších voleb, zajistili svobodnou budoucnost Česka, a předložil jim k tomu jasný návod, kdy se ve třech bodech snaží o lepší vyhlídky pro Česko.

„Festival svobody si každoročně připomíná odkaz sametové revoluce. O ten je ale nutné se starat průběžně, nejen 17. listopadu. Proto jsme se rozhodli v návaznosti na nedávné 33. výročí vedle kyvadla nainstalovat Klimatické hodiny. Chceme občanům, včetně politiků, nenásilnou, ale přesto velmi silnou formou připomínat, že změny klimatu jsou akutní hrozbou pro budoucnost České republiky, ve které panuje svoboda, mír a demokracie,“ cituje mluvčího Festivalu svobody Marka Cieslara iDNES.

V současné době probíhají v Evropě masové protesty ve jménu boje za klima. Nejvíce jsou vidět stoupenci světových organizací, kteří vědomě ničí prostory galerií a umělecká díla nedozírné hodnoty. Jejich motivace je ale vesměs stejná: snaha zachránit planetu, dokud to ještě lze.

Zdroje: Climate Clocks, Festival Svobody, Facebook, Seznam Zprávy, iDNES

Autor: Evženie Novotná



Související články