Galerie jim už nestačí. Ekologičtí aktivisté narušili koncert v hamburské koncertní hale

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
elbphilharmonie_sal
Zdroj: Ugis Riba / Shutterstock

Ve středu 23. listopadu dvojice aktivistů ze společnosti Letzte Generation narušila koncert v hamburské koncertní hale Elbphilharmonie. Během koncertu Sächsische Staatskapelle Dresden (volně přeloženo jako Saský státní orchestr z Drážďan) pod taktovkou Tugana Sokhieva se muž a žena přilepili na zábradlí dirigentského stupínku.

Zhruba 10 minut po začátku koncertu, tedy ve 20.10, se před nastoupený orchestr místo dirigenta Tugana Sokhieva na dirigentský stupínek postavili dva lidé z řad publika. Muž a žena oděni do bezpečnostních retroreflexních vest se směrem k publiku přilepili na zábradlí dirigentského stupínku.

Jak zanedlouho vyšlo najevo, byli to aktivisté z organizace Letzte Generation, která v Německu bojuje za nutnost zásahu proti klimatickým změnám. Celosvětově spadají pod projekt A22 Network, což je skupina propojených projektů, které se dle vlastních slov pokoušejí zachránit lidstvo.

Ten večer byl na programu Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena. Dřív, než vůbec došlo na první tóny a hlavní hvězdu večera, houslovou virtuózku Julii Fischer, vystoupili, dá se říct, její předskokani, a to již zmínění ekologičtí aktivisté. Přilepená dvojice, jak je zvykem, pronesla velmi emotivní projev.

„Stojím tu dnes, protože kolektivně potlačujeme klimatickou katastrofu a bereme tak našim dětem život v bezpečí a míru! Stejně jako existuje pouze jeden Beethovenův houslový koncert, máme pouze jednu planetu, jejíž hranice tak přehlížíme, že katastrofy související s klimatem jsou stále častější a smrtelnější.“

„Všichni se musíme nyní aktivizovat a vzdorovat zločinnému způsobu, jakým naši vládci pokračují! Už nebude žádná Elbphilharmonie, která by si Beethovena užila, až bude Hamburk pod vodou. Krize eskaluje právě teď, před našima očima!“ prohlásili.

Publikum nebylo nadšené

Z reakcí publika zachycených na videozáznamu je patrné, že z ekologických předskokanů koncertu neměli velkou radost. Diváci se vyjadřovali nesouhlasným bučením a po krátkém ekologickém proslovu zasáhla ochranka koncertního domu.

Zábradlí, které má být oporou dirigenta, lze totiž bez větší námahy vysunout a tak byli stále přilepení aktivisté k onomu kusu železa vyvedeni ze sálu, aby koncert mohl konečně začít. Celý zásah ochranky byl doprovázen nadšeným potleskem publika.

Německá policie večer oznámila, že oba aktivisty nejprve odlepili ze zábradlí a následně vzali do vazby. „Samozřejmě chceme, aby naše publikum mělo bezproblémový koncertní zážitek. Ale také chápeme obavy o naše přírodní zdroje, které mladí demonstranti pokojně vyjádřili,“ cituje oficiální prohlášení Elbphilharmonie web NDR.

Projev v hamburské koncertní hale je další z atak aktivistů na území Německa za poslední dobu. Podporovatelé Letzte Generation jsou velmi činní, například den po narušení koncertu v Hamburku vtrhli na pozemek letiště v Berlíně a na dvou místech se přilepili ke dráze, čímž zastavili provoz.

Koncertní haly napříč Německem nyní spekulují, jak případnému narušování koncertů zabránit, aby diváci nebyli obtěžováni. Pořadatelé se totiž obávají nárůstu trendu narušování kulturních akcí právě po uvedeném středečním protestu v Elbphilharmonie v Hamburku.

Zdroj: Letzte Generation, A22 Network, NDR, iDNES, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články