Filmová akademie udělila takzvané čestné Oscary za dlouhodobý přínos kinematografii

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
cestny_oscar
Zdroj: Profimedia

V sobotu 19. listopadu se konalo 13. udílení cen guvernérů Akademie filmového umění a věd. Jedná se o čestné ceny v podobě pověstných Oscarů za dlouhodobý přínos kinematografii. Odnesli si je Euzhan Palcy, Diane Warren a Peter Weir. Speciální Humanitární cenu Jeana Hersholta Akademie předala herci Michaelu J. Foxovi.

Diane Warren je americká hudební skladatelka, písničkářka a hudební producentka. Dle AP News byla třináctkrát nominovaná na Oscara v kategorii nejlepší původní píseň, ale nikdy nevyhrála. Sošku si odnesla až letos za to, že její hudba a texty umocnily emocionální dopad bezpočtu filmů a inspirovaly generace hudebních umělců.

Písně Diane Warren zpívají umělci jako Céline Dion, Elton John, Cher, Faith Hill a mnoho dalších slavných zpěváků a zpěvaček. Mimo jiné je Warren také autorkou slavné titulkové písně filmu Armageddon, kterou nazpívala skupina Aerosmith. „Čekala jsem 34 let, abych to mohla říct: Chtěla bych poděkovat Akademii,“ řekla oceněná umělkyně při děkovné řeči.

Dva režiséři

Rada guvernérů Akademie dále ocenila režisérku Euzhan Palcy jakožto průkopnickou filmařku, jejíž inovátorský význam v mezinárodní kinematografii je zakotven ve filmové historii, a dále režiséra Petera Weira za jeho skvělé dovednosti a umění, které lidem připomíná sílu filmu odhalit celou škálu lidských zkušeností.

Obě osobnosti nejsou mezi filmaři žádnými nováčky, Palcy i Weir byli za svou práci několikrát nominováni na nejprestižnější filmové a televizní ceny, Oscara však dosud ani jeden z nich nikdy nezískal.

Humanitární cena

Humanitární cena Jeana Hersholta oceňuje od roku 1956 mimořádný přínos umělce k humanitárním účelům. Pojmenovaná je po filmovém herci a humanistovi Jeanu Hersholtovi, který se aktivně podílel na chodu Akademie filmových umění a věd a na humanitární činnosti.

Sám Hersholt Čestnou cenu Akademie získal dvakrát, po jeho smrti v roce 1956 nese cena jeho jméno. Humanitární cenu Jeana Hersholta získali například Audrey Hepburn, Paul Newman, Oprah Winfrey nebo Angelina Jolie. Letos rada guvernérů ocenila herce Michaela J. Foxe za jeho neúnavné prosazování výzkumu Parkinsonovy choroby.

30 let s diagnózou Parkinsonovy choroby

Michaela J. Foxe proslavily filmy Návrat do budoucnosti, kdy se hlavní hrdina Marty v podání mladičkého Foxe ocitne díky vynálezu svého přítele, šíleného doktora Emmetta Browna, v minulosti. Kultovní snímky vynesly Foxe na vrchol kariéry, brzy jej ale čekal strmý pád.

V roce 1991, tedy 6 let po prvním Návratu do budoucnosti, mu lékaři v jeho nedovršených 30 letech diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Diagnóza a hlavně její prognóza jej nejprve opravdu srazily ke dnu, Fox ale začal bojovat za sebe i za ostatní. Založil nadaci The Michael J. Fox Foundation for Parkinson’s Research.

Ta se už po 22 let své existence věnuje hledání léku na Parkinsonovu chorobu prostřednictvím financovaného výzkumu a zajišťuje vývoj zdokonalených terapií pro ty, kteří žijí s Parkinsonovou chorobou. Akademie Foxovi udělila čestného Oscara za jeho neúnavnou obhajobu a bezmezný optimismus změnit budoucnost pro miliony lidí a rodin v komunitě Parkinsonovy choroby.

„Jsem tak vděčný všem těmto lidem a tisícům dalších, kteří učiní tento svět bez Parkinsonovy choroby realitou. Nejsem si jistý, jestli to sděluji dobře, ale je to nejhlubší způsob, jak tu stát a přijímat vaši laskavost a obdiv, když je to úsilí, které skutečně řídí ostatní, kteří si tuto pozornost zaslouží. Jsem jim i vám vděčný, protože můj optimismus je poháněn mou vděčností. A s vděčností je optimismus udržitelný,“ řekl Fox v děkovném projevu po obdržení ceny.

Zdroj: Oscars, AP News, CSFD, The Michael J. Fox Foundation for Parkinson’s ResearchYouTube

Autor: Veronika Holcová



Související články