KOMENTÁŘ: Kdo zaváhá, nebude prezident aneb jak to Andrej Babiš nejspíše propásl. Anebo ne?

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Andrej Babiš to možná s tím váháním trochu přehnal a teď má co dohánět. Po dobu jeho „váhavého období“ mu totiž přerostli přes hlavu dva silní kandidáti: Danuše Nerudová a Petr Pavel. Prováhal to tedy, nebo ne?

Tento text je komentářem autora.

Čas na odevzdání kandidátek již vypršel a nyní je tak téměř jisté, že kromě tří uvedených kandidátů budou o post prezidenta dále bojovat Jaroslav Bašta, Tomáš Březina, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Karel Janeček, Jiří Kotáb, Denisa Rohanová, Josef Roušal, Josef Středula, Tomáš Zima a Pavel Zítko.

Výzkumy však ukazují, že jmenovaní v tomto výčtu jsou spíše tak nějak do počtu.

Výzkumy se změnily

Když se začalo rýsovat, kdo ze známých i neznámých osobností bude bojovat o Hrad, byla hned zpočátku jasná dvě jména. Zatímco generál Petr Pavel se netajil tím, že bude kandidovat, Andrej Babiš se zdráhal a neustále posouval termín, kdy kandidaturu buď vyvrátí, nebo potvrdí.

I přesto mu však předvolební výzkumy byly nakloněny a vypadalo to, že je jasným favoritem. Jenže se ukazuje, že nejspíše až moc otálel a výzkumy najednou začal vyhrávat generál Pavel.

Navíc se objevil další silný kandidát, tedy vlastně kandidátka. Z neznámé ekonomky Danuše Nerudové se totiž stala favoritka prezidentských voleb.

Každý má něco

„Ten umí to a ten zas tohle,“ dalo by se zanotovat. Každý z kandidátů má něco, co umí, a něco, co voličům vadí. U Andreje Babiše je seznam velmi dlouhý a aktuálně obsahuje zejména jeho trestní stíhání. Mnozí mají za to, že Babiš kandiduje jen kvůli imunitě, kterou by výhrou získal.

Danuši Nerudové je zase vyčítáno, že nemá potřebné politické zkušenosti. Na svém twitteru si do ní kvůli tomu rýpl i  Pavel, když jí nepřímo vyčetl, že reagovala ukvapeně na smrt civilistů po dopadu rakety v Polsku.

Nerudová zase naopak zdůrazňuje, že oproti Pavlovi nemá komunistickou minulost. Je tak jediná ze tří favoritů, protože komunistická minulost dohnala i Babiše (nebo spíše Bureše?).

Nakonec bude mít ještě šanci

Tento boj mezi Nerudovou a Pavlem bude nakonec možná silnou stránkou Babiše. Zatímco první dva zmínění kandidáti mají stejnou voličskou základnu a musí o své voliče tvrdě bojovat, Babiš bude upevňovat své voličské jádro.

V hypotetickém druhém kole, pokud by se do něj Babiš dostal, bude mít vítězný kandidát z bojující dvojice Pavel–⁠Nerudová velký hendikep, a to pošramocenou pověst z předvolebních bojů.

V přímé volbě je totiž důležité tvrdě bojovat, a tedy se dá počítat s útoky a vytahováním špíny. A právě to špinavé prádlo Nerudové a Pavla nakonec může zakrýt špinavé prádlo Babiše a dovést ho až na Pražský hrad.

Zdroj: Přehledně 24, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články