Petr Pavel si dle agentury Median stále drží náskok nad Andrejem Babišem. Brzy bude znám finální seznam kandidátů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Danuse Nerudova
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Agentura Median zveřejnila výsledky další vlny výzkumu prezidentských voleb. Petr Pavel se stále drží na prvním místě následovaný Andrejem Babišem, ale jejich podpora mírně klesla. Podpora Danuše Nerudové oproti tomu výrazně narostla. S blížícím se termínem voleb se rozjíždí kampaně jednotlivých kandidátů, jejichž finální seznam bude známý 8. listopadu.

Výzkum agentury Median probíhal ve dnech 1. až 31. října a zúčastnilo se ho 1 005 respondentů starších 18 let. Sběr dat probíhal formou on-line dotazování a dále osobním dotazováním proškolenými tazateli.

Podpora Nerudové roste

Seznam kandidátů byl tvořen všemi, kteří kandidaturu potvrdili nebo nezamítli. Součástí seznamu byl tedy i Andrej Babiš, který kandidaturu potvrdil až po proběhlém výzkumu.

Dle současného modelu se na prvním místě drží Petr Pavel s 22,5 procenty, který se před Babiše dostal poprvé v zářijovém modelu.

Na druhém místě skončil Andrej Babiš s 22 procenty. Agentura uvádí, že oba oproti zářijovému modelu mírně ztratili. Naopak nárůst zaznamenala Danuše Nerudová s 15 procenty, což je o 5 procent více než v minulém výzkumu.

Na čtvrtém místě ve výzkumu skončil Pavel Fischer se 7,5 procenty a pátý skončil Josef Středula se 7 procenty.

„Volební jádro má nejvyšší Andrej Babiš (14,5 %), druhý Petr Pavel má volební jádro 12 %. Volební potenciál je vyšší v případě Petra Pavla (34 %), u Andreje Babiše činí 28 %. Třetí nejvyšší potenciál má Danuše Nerudová (23 %) a právě tak i volební jádro (6 %),“ uvádí autoři výzkumu.

Hypotetické druhé kolo by vyhrál v poměru 59 ku 41 procentům Petr Pavel. Výzkum ale upozorňuje, že čtvrtina voličů stále není rozhodnutá. Dle autorů výzkumů by Babiš ve druhém kole neporazil ani Nerudovou, Hilšera či Fischera.

Určitě by se voleb zúčastnilo 64 procent dotázaných, 6,5 procent by k volbám nyní nešlo a dalších 11,5 procent se nechystá k volbám vůbec. Deset procent respondentů účast zvažuje a posledních 8 procent není rozhodnuto.

Kampaně se rozjíždí

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna 2023. Mezním termínem pro podání přihlášek kandidátů je 8. listopad, a tedy již brzy bude znám finální seznam kandidátů.

S blížícím se termínem voleb začínají přiostřovat kampaně. Generál Pavel tak například na svém twitteru sdílel rozhovor, kde Hilšer, Nerudová a Středula mluví o tom, že Pavel není vhodným kandidátem. Středula také ve videu upozorňuje na Pavlovu komunistickou minulost.

„A to všichni říkali, že kampaň bude samý antibabiš,“ napsal Pavel k videu.

Dle serveru iRozhlas hlásí již 11 kandidátů, že má potřebný počet hlasů. Jedná se o Jaroslava Baštu, Vladimíra Boštíka, Tomáše Březinu, Karla Diviše, Pavla Fischera, Jiřího Kotába, Danuši Nerudovou, Petra Pavla, Denisu Rohanovou, Alenu Vitáskovou a Josefa Středulu.

Zdroj: Median, iDNES, Přehledně 24, Twitter, iRozhlas

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články