KOMENTÁŘ: Když má den blbec známý moderátor Jakub Železný, musí to řešit Úřad pro ochranu osobních údajů

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Jakub Zelezny
Zdroj: Profimedia

Českem posledních pár dní rezonuje kauza moderátora Jakuba Železného, který měl minulý rok incident s městskou policií v centru Prahy. Moderátor mediální vypětí psychicky nezvládl a jde do pracovní neschopnosti. Ministr spravedlnosti žádá vysvětlení, proč policie video zveřejnila. A já se ptám: kde je rovnocenné zacházení?

Tento text je komentářem autorky.

Policie zveřejnila video z incidentu, při kterém řidič zaparkoval na přechodu v centru Prahy, a odpálila tak (ne)chtěně časovanou bombu.

Moderátor se nakonec sám přiznal

„Snaha vyřešit banální dopravní přestupek upozorněním a výzvou k odjezdu se rozvinula ve čtyřicetiminutový proces, který vedle strážníků zaměstnal zcela zbytečně i policisty,“ píše policie u videa.

Řidič, který má na videu rozmazaný obličej a změněný hlas, jedná arogantně a dohaduje se s policisty o tom, kdo se vlastně chová špatně.

„Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trochu slušně,“ zazní z úst jednoho ze strážníků, což řidiče velmi rozčílí a vyžádá si zavolání nadřízeného.

Právě narážka strážníka vedla ke spekulacím, kdo byl onou známou osobností a lidé začali spekulovat o tom, že se jednalo o Jakuba Železného.

Moderátor se nakonec sám ozval a přiznal se, že na záběrech je opravdu on.

„Včera mě přepadla bulvární TV (její právo) k jakémusi videu. Nechápal jsem. Tak jsem dnes zhlédl: Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. PAK zapne kameru. (A MP video sestříhá). I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se. J.“ napsal omluvu na svém twitteru Železný.

Omluva však mnoha jeho sledujícím přišla spíše jako výčitka strážníkům a někteří mu doporučili, aby zkrotil své ego. Jakub Železný na veškerou kritiku zareagoval neschopenkou.

„Zkrátka po měsících péče o bratra za plného pracovního provozu, kdy jsem neměl vůbec čas a kapacitu na nic jiného, se teď potřebuju dát dohromady hlavně po fyzické stránce. A to víte, že duše strádá, ale to člověk musí překonat. Blázna ze mě fakt nedělejte. Jsem svůj, ale blázen snad fakt ještě ne,“ vyjádřil se dle CNN Prima News.

Video zajímá Úřad pro ochranu osobních údajů

Video by nejspíše upadlo za několik dní v zapomnění, jako všechny skandály slavných, ale v tomto případě to vypadá, že se Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) rozhodl najít viníka.

„Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu osobních údajů se věcí bude zabývat systémově a zkoumat, na základě jakých kritérií jsou městskou policií vybírána a publikována videa ze zásahů či incidentů, stejně tak jako tím, zda jsou dostatečně používány techniky, které mají znemožnit identifikaci osob na publikovaných záznamech, a to i s ohledem na tento aktuální případ,“ informoval server E15 mluvčí úřadu Milan Řepka.

K incidentu se vyjádřil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který na svém twitteru napsal: „Kdybych byl pražský zastupitel, ptal bych se proč a jakým právem zveřejnila  MP Praha právě toto video. I přestupkové řízení má být podle zákona neveřejné.“

Video nenechal bez odezvy ani Miroslav Kalousek, který běžně komentuje veškeré dění. Na svém twitteru označil video za nejtrapnější mediální útok a policie by se dle něj měla stydět.

Ředitel městské policie, Eduard Šustera, se však za své policisty plně postavil.

„Postup strážníků na místě hodnotím jako vysoce profesionální a jednoznačně za nimi stojím. Stejně jako vždy stojím za všemi strážníky, kteří vystupují profesionálně a nestranně proti pachatelům protiprávních jednání, a to bez ohledu na jejich postavení, funkci či známost ve veřejném prostoru. Žádnému tlaku, který by měl tento nestranný přístup změnit, nepodlehneme,“ uvedl ve vyjádření.

Obyčejní lidé mají smůlu

Tak prvotně bych ráda uvedla, že jsme lidé, a ne stroje. A pokud měl moderátor těžký den, dokážu pochopit, proč se dopustil přestupku.

Takže jeho omluvu přijímám v rovině daného přestupku. Jsem i ochotná mu dát za pravdu, že video je sestříhané, a nedává tedy možnost vnímat incident komplexně.

Ale tím veškeré mé pochopení končí. Chování, které pan Železný na videu předvádí, nijak nesouvisí se špatným dnem. Jeho opovržlivé jednání se strážníky je v celém videu zcela zřejmé a nemyslím si, že by se v jiný den choval jinak.

Ano, nejspíše by v rozrušení nezastavil na přechodu, ale kdyby ho policie zastavila, jsem přesvědčená, že by se choval stejně opovržlivě a arogantně, jako na videu. Tak trochu nadčlověk, že?

A o to horší je skutečnost, že z něj toho nadčlověka nyní dělá dokonce i ministr spravedlnosti a Úřad pro ochranu osobních údajů! To už je opravdu nerovnocenné zacházení.

Pokud si dáte tu práci a projdete si policejní facebookové stránky, tak zjistíte, že policie běžně zveřejňuje videa z incidentů, které byly něčím šokující nebo zarážející. A doposud to nikomu nevadilo.

Navíc policie odvedla dobrou práci v zakrytí identity daného řidiče, a to, že se našli tací, kteří ve videu poznali moderátora, to už není problém policie.

Ale protože si policie dovolila poukázat na to, že být celebritou neznamená být slušným člověkem, tak je najednou zle, a nakonec to schytají ti strážníci, kteří jen dělali svou práci?

Tak alespoň příště budou vědět, že slavné osobnosti se nezastavují, nenatáčejí, a když mají blbý den, tak se na ně nesmí ani mluvit.

Zdroj: iDNES, E15, Novinky, CNN Prima News, Facebook, Twitter, OnlyU

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články