Ministerstvo vnitra zveřejnilo seznam uživatelů datových schránek včetně jejich osobních údajů. Další důvod k jejich kritice, reaguje veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Datova schranka
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo vnitra na svém webu zveřejnilo seznam všech vlastníků datových schránek včetně celého jejich jména a místa trvalého bydliště. Kromě podnikatelů seznam obsahuje i jména všech fyzických osob, které si schránku v minulosti založily.

Datová schránka je od letošního roku pro všechny podnikatele povinná, založenou ji má ale také mnoho fyzických osob. Má usnadňovat komunikaci s úřady a pomáhat s elektronizací některých služeb. Jenomže její povinnost se mnoha lidem nelíbí.

Teď, když byla zveřejněna jména a adresy vlastníků schránek, mají lidé další důvod se k situaci vyjadřovat kriticky. Vlastníci totiž výrazně protestují proti tomu, že jsou jejich osobní údaje k dispozici na internetu.

Riziko zneužití údajů je individuální

Podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Tomáše Flídra může u některých osob existovat riziko toho, že zveřejněné údaje někdo zneužije. Neplatí to ale pro všechny.

„Riziko bude velmi individuální. Pokud půjde o pracovníka tajné služby nebo o policistu, který se věnuje sledování organizovaného zločinu, tak si dovedu představit, že zveřejnění adresy, kde bydlí jeho rodina a děti, je obrovské riziko, a samozřejmě by si měl požádat, aby to bylo vymazáno,“ uvedl pro Novinky.

Co nám to přináší?

Ke zveřejnění údajů se na svém twitteru vyjádřila Bára Soukupová, pražská zastupitelka za Piráty. „Vnitro zveřejnilo jména a adresy všech, kteří mají zřízené datové schránky. Tak já nevím, neměly spíš datové schránky trvalé bydliště nahrazovat, a tím zlepšovat ochranu soukromí, a ne naopak?“ ptá se.

„Mafie a stalkeři budou nadšeni. Schránka bude za chvíli plná pi****n, takže tam přehlédnete něco důležitého. Moji kolegové z Rakouska se ptají, co nám to přináší, že si každý ANONYMNĚ může zjistit, kde bydlíme, co děláme a jaký máme obrat. Nevíte někdo?“ komentuje příspěvek uživatelka Multitaskova.

Pro někoho jsou datové schránky skutečně výhodou, mnoho lidí je ale kritizuje, a řada osob kvůli nim dokonce ukončila svou živnost. S novinkou pravděpodobně jejich oblíbenost příliš nestoupne. A to i přesto, že je možné si zažádat o vymazání jména ze zveřejněného seznamu.

„Do současné doby nikdo nepožádal o vymazání dat o své osobě. Uvedená data jsou zveřejňována na základě zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ sdělila Novinkám mluvčí vnitra Hana Malá.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články