KOMENTÁŘ: Marek Benda dvě školy nedostudoval, třetí dokončil podvodem. I přesto si myslí, že má právo mluvit o současném školství

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marek Benda
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V roce 2009 se jméno Marka Bendy objevovalo v médiích v souvislosti s jeho pravděpodobně neoprávněně získaným titulem doktora práv. Místo toho, aby byl rád, že se po 14 letech na kauzu zapomnělo, začal si stěžovat na vysoké školy a jejich studenty. A tím mnoha lidem připomněl, jak na tom byl na škole on sám.

Tento text je komentářem autorky.

Podle Marka Bendy je celá řada vysokoškolských studií měkkého charakteru.

„Nevím, jestli je to úplně dobře. V části měkkých věd se učí, jak mudrovat nad světem a jak vytvářet svět nový. To pokládám za mnohem nebezpečnější,“ uvedl v aktuálním rozhovoru pro DVTV pán, který sám nedostudoval dvě školy a třetí dokončil podvodem.

„Třeba kritické myšlení patří do studií měkkého charakteru. A naprosto chápu, proč konkrétně Bendovi vadí, aby ho lidé užívali,“ komentuje situaci na twitteru uživatelka Claire.

Titul za změnu řádkování

O své práci, díky které získal titul JUDr., hovořil Benda jako o výjimečné.

A svým způsobem měl pravdu. Skutečně je výjimečné, že za něco takového mohl titul dostat. Podle informací serveru iDNES z roku 2009 byla totiž jeho práce totožná s tou, kterou odevzdal jako magisterskou. A neodevzdal ji nikde jinde než na plzeňských právech.

Jak podotýká jeden z komentujících pod 2 roky starým rozhovorem Ondřeje Tesárka s tímto poslancem, titul tak získal prakticky pouze za změnu řádkování. O to větší div je, že byla podle všeho práce plná hrubých chyb, a dokonce v ní použil větší písmo, aby dosáhl daného počtu stránek.

Přesto všechno si tento člověk z nějakého důvodu myslí, že má právo vyjadřovat se k tomu, jak v současné době fungují vysoké školy.

Možná to ospravedlňuje tím, že jeho vlastní titul je podle něj „malým doktorátem,“ kterým se nikde nechlubí? Ono v jeho případě by se asi chlubil málokdo…

Školy produkují osoby, které jsou úplně k ničemu

„Vysoké školy dneska produkují takové množství studentů všech možných úplně obskurních oborů. Jde o ty různé sociology, politology, gender studies,… Produkuje to strašné množství osob, které podle mě jsou v životě úplně k ničemu,“ uvedl Benda rovněž v podcastu Ondřeje Tesárka.

No, tak ještě že má svět vás, pane Bendo, a že do něj vnášíte něco nového. Jak píše na twitteru pan Michal Bláha: „To není názor či politické přesvědčení, ale čistá nevzdělanost.“

Z rozhovoru na DVTV, který je přístupný předplatitelům, koluje na twitteru naštěstí jen kousek. Zmíněný dvouapůlhodinový podcast se dá dokoukat zase jen díky tomu, že je v něm tolik reklam.

Tolik nesmyslů v kuse by totiž jinak vydržel poslouchat jen málokdo.

Zdroj: Prostor Ondřeje Tesárka, iDNES, Twitter, DVTV

Autor: Shani Maiová



Související články