KOMENTÁŘ: Poslankyně chtějí více času na rodinu. Ostatní ženy by to ale chtěly také

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marie Jilkova
Zdroj: PATRIK UHLÍŘ / MAFRA / Profimedia

Poslanecká sněmovna České republiky je spíše doménou mužů, ale i ženy si zde již nacházejí svá místa. A právě ženám přestal vyhovovat způsob vedení některých jednání. O inovaci z hlediska jednání ve Sněmovně se nyní snaží Marie Jílková, která vystoupila proti workoholismu a žádá změny ve způsobech jednání.

Tento text je komentářem autorky.

Lidovecká poslankyně Marie Jílková vyhlásila stop „kultuře workoholismu“ a otevřela diskuzi na téma podmínek jednání ve Sněmovně. Výzvu poslala předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové.

Stop workoholismu

Na výzvě se kromě Jílkové podílely ještě poslankyně Martina Ochodnická  a Lucie Potůčková.

„Pro jednání Poslanecké sněmovny je typická nepředvídatelnost jednání a neustále se měnící program, trvající leckdy do pozdních večerních hodin. Asi nejlépe to vykresluje dotaz mých dětí: ‚Kdy se vrátíš z Prahy, mami?‘ A já jim odpovídám: ‚Snad ve středu, možná ve čtvrtek, nebo taky i v pátek,“ uvedla pro server Seznam Zprávy.

Touto debatou by ráda docílila toho, aby poslanci našli rovnováhu mezi rodinným a soukromým životem. Jak ve výzvě uvádí, dříve byli součástí Sněmovny zejména starší muži s odrostlými dětmi.

„Podíl poslankyň a poslanců rodičů malých či školou povinných dětí je více než čtvrtinový, řada dalších pečuje o další závislé členy rodiny,“ vysvětluje ve výzvě důvody, proč je třeba zavést změna.

Konkrétní návrhy

Poslankyně přicházejí s konkrétními návrhy na zlepšení současné situace. Jedná se například o větší předvídatelnost mimořádných schůzí či sudý počet týdnů v jednacím řádu. V neposlední řadě navrhují alespoň osmihodinovou pauzu na spánek při sněmovních obstrukcích.

Ohledně obstrukcí však Sněmovna již jedná a chce změnit jednací řád tak, aby k nim nemohlo docházet. Dle Jílkové se však jedná pouze o kosmetické úpravy.

„V zahraničí jdou ještě dál – existuje možnost hlasování na dálku, „proxy“ hlasování, kdy je jiný poslanec pověřen hlasováním za svého kolegu, nebo jsou stanoveny pevné hlasovací časy. Posledně jmenovaný bod považuju za velmi užitečný a snad i prosaditelný. Parlament a jeho pravidla jednání jsou živý organismus a průběžně se vyvíjejí, třeba dojdeme i k těmto posunům,“ dodává Jílková.

Markéta Pekarová Adamová pak k tématu pro server Seznam Zprávy dodala, že se pracuje na zřízení dětské skupiny a svedla současný stav na opozici.

„Ve chvíli, kdy opozice tak často blokuje jednání obstrukcemi, se velmi těžko stíhá běžná agenda,“ řekla Pekarová Adamová.

Jsou peníze větším lákadlem?

Z hlediska pozice matky tuto její snahu chápu a podporuju. Ale jen částečně. Sama mám dvě malé děti a vím, jak těžké bylo rozhodování ohledně návratu do práce.

Vrátím se na plný úvazek a budu si platit chůvy, aby mi děti vyzvedávaly a vodily na kroužky? Nebo si najdu jinou práci, abych to všechno stihla?

Když jsem si spočítala, kolik mě budou stát chůvy, a hlavně se zamyslela nad tím, zda chci, aby se mi o děti staral cizí člověk, rozhodla jsem se pro částečný úvazek.

Paní poslankyně musela při výběru své práce tušit, že budou jednání dlouhá a jejich čas půjde těžko odhadnout. Stačilo se podívat na záznamy z jednání z předchozích let, kde současná vláda obstruovala, kdykoliv mohla, a jednání byla dlouhá.

Stejně tak musela tušit, že když má rodinu v Brně, tak mít zaměstnání v Praze není ta nejlepší volba.

Ale plat poslankyně a možnost se podílet na chodu naší země byly nejspíše moc velkým lákadlem na to, aby to odmítla. V tu chvíli ale zvolila kariéru, a to nese své oběti.

Sophiina volba

Sama jsem proti tomu, že si ženy po porodu musí vybírat. Ale upřímně řečeno by se paní poslankyně možná měly zamyslet nad tím, zda není trochu sobecké, že chtějí upravit své podmínky, když to podobně funguje i na jiných vysokých pozicích.

Ano, nejsou zde obstrukce trvající třeba 2 dny, abychom byli k poslankyním féroví. Ale že se objeví neodkladná práce či se protáhne schůze? To je zcela běžný stav všude a nikoho v danou chvíli nezajímá, že má žena doma děti.

A nemohu se odpustit i rýpnutí, že schůze Sněmovny neprobíhají každý den a že se z nich dá omluvit, když rodina potřebuje.

Opět se však vracím k tomu, že se jednalo o jejich volbu a věděly, do čeho jdou. A samy by si nyní měly uvědomit, jak chtějí situaci řešit a čemu dát přednost.

Opravdu bych si moc přála svět, kde ženy, matky, budou mít stejné postavení jako muži, budou mít stejný plat a zároveň se budou moci starat o děti v rozsahu, který děti potřebují. A také si přeji duhového jednorožce.

Zdroj: Seznam Zprávy, PSP, CNN Prima news

Autor: Soňa Jiroutová



Související články