KOMENTÁŘ: Věra Jourová by hnutí ANO opustila pouze za jistých předpokladů. Jenže ty už nastaly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vera Jourova
Zdroj: Profimedia

Pro místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou není ANO pouze hnutím, které ztělesňuje Andreje Babiše. Ačkoli s lídrem hnutí má politička občas problémy, tvrdí, že v ANO chce i nadále setrvat. A to i proto, že spousta regionálních politiků, kteří v něm dostali šanci, naplnila jeden z prvotních cílů hnutí, a to přitáhnout do politiky nové lidi.

Tento text je komentářem autorky.

Loni se podle časopisu Forbes stala nejvlivnější Češkou. A to především proto, že má v rámci svého působení v Evropské komisi velké slovo ohledně sankcí proti Rusku. Zároveň také chrání Evropu před cílenými dezinformačními kampaněmi organizovanými a placenými Kremlem.

Role „hodného strýčka“ mu nesedla

V hnutí ANO je Jourová kupodivu spokojená. Co se ale týká Andreje Babiše, o tom prohlašuje, že mu role „hodného strýčka“ tak úplně nesedla. V tomto ohledu s ní nejspíš nejeden český občan souhlasí.

„Problém by byl, kdyby hnutí ANO a Andrej Babiš udělali něco, s čím bych se nemohla srovnat. Zatím ale neudělali věci, které bych nedokázala spolknout,“ řekla v rozhovoru s Lindou Bartošovou pro pořad Spotlight, který vyšel 4. dubna tohoto roku. No zdá se, že žaludek má Jourová docela silný.

Jourové se například nelíbila předvolební kampaň Andreje Babiše. Stále to pro ni ale neznamená důvod k opuštění hnutí.

Takovým překročením čáry by pro ni prý bylo například to, kdyby se hnutí ANO dohodlo s SPD na nějakých společných kampaních, které by třeba směřovaly proti členství v Evropské unii a NATO. Zajímavé je, že tuto čáru už dávno hnutí překročilo, toho si ale nejvlivnější žena Česka nejspíš nějak nevšimla.

Dočkala se kritiky

Za své vyjádření v rozhovoru se Jourová dočkala výrazné kritiky od Jiřího X. Doležala, který ve svém článku pro Forum 24 uvedl, že její slova nejsou pravdivá. To ovšem asi udivuje málokoho.

„Paní Jourová hovoří o tom, že by odešla v situaci, která očividně a dohledatelně proběhla 29. března před Úřadem vlády ČR. Demonstraci odborářů poctil svou přítomností Andrej Babiš. Požadavkem byl mimo jiné formálně protest proti nové automobilové normě Euro 7, ale jak výslovně na tiskovce doplnil řečník, tak i proti EU,“ uvedl Doležal.

Zdá se, že paní Jourová sama sobě nevidí do pusy. A nebo jednoduše přehlíží fakta podle toho, jak se jí to hodí. Koneckonců – ačkoli se s Andrejem Babišem příliš nemusí, stále je lídrem hnutí, ve kterém Jourová figuruje. A jeho vliv se na ní dosti podepsal.

Zdroj: Přehledně24, Reflex, Forum 24, Aktuálně, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články