Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová je podle nového žebříčku časopisu Forbes nejvlivnější ženou Česka

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vera jourova
Zdroj: Profimedia

Již pojedenácté vydává časopis Forbes pro své červnové vydání žebříček nejvlivnějších žen Česka. Letos je v něm mnoho nových jmen a dle časopisu je letošní žebříček největší v historii. Představuje v něm totiž 180 významných Češek.

Forbes je magazín založený v roce 1917, který vydává americká společnost Forbes se sídlem v New Yorku. Od roku 2011 vychází také česká verze pod vedením bývalého šéfredaktora Hospodářských novin Petra Šimůnka.

Vůbec první žebříček nejvlivnějších žen Česka vznikl v roce 2012 a dle vyjádření zástupkyně šéfredaktora Ireny Cápové, ho stále sestavují víceméně ti samí lidé jako před lety. Navíc na obálce časopisu, ve kterém vyšel první žebříček vlivných žen, byla Meda Mládková, tedy žena, která nás letos opustila.

Eurokomisařka Věra Jourová

První příčku letošního žebříčku nejvlivnějších žen Česka obsadila vloni druhá Věra Jourová. Místopředsedkyně Evropské komise je ve vedení orgánu od roku 2019 a v poslední době kromě jiného hlavně rozhoduje o sankcích proti Rusku nebo chrání Evropu před cílenými dezinformačními kampaněmi organizovanými a placenými Kremlem.

„Ocitla jsem se v něčem, co bych nazvala evropským krizovým řízením v době pandemie a války na Ukrajině,“ potvrzuje pro Forbes sama Jourová. Zároveň stále bojuje za bezpečnější internet a spolupracovala na přípravě pravidel pro covidový certifikát.

Cattani v sukních aneb Lenka Bradáčová

Na druhém místě se umístila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, nejvýše postavená žena tuzemské justice za posledních deset let a vedoucí vrchního státního zastupitelství v Praze. Dozorovala nejzávažnější hospodářské a korupční kauzy u nás a letos převzala dohled nad vyšetřováním válečných zločinů na Ukrajině.

„Od druhé světové války jsme první generace právníků, která toto nezměrné násilí řeší v rovině trestního práva. A máme ambici uspět, i s vědomím, že spravedlnost může být nalezena po mnoha letech a my už u toho nemusíme být,“ řekla o sobě pro Forbes vystudovaná právnička se statusem neúprosné, ale spravedlivé žalobkyně.

Nejbohatší česká vdova

Renáta Kellnerová, vdova po tragicky zemřelém podnikateli Petru Kellnerovi, obsadila v žebříčku třetí místo. Podnikatelka, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadace The Kellner Family Foundation momentálně spravuje i mezinárodní investiční skupinu PPF po svém manželovi.

„Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál. Vím, že to nebude snadné, ale nemám pochybnosti, že to všichni společně zvládneme. Děkuji Vám všem, kteří se na tom podílíte,“ píše v úvodním slově výroční zprávy roku 2020 společnosti PPF Kellnerová.

Vlivné známé ženy současnosti

Dále se v žebříčku umístily známé osobnosti jako filantropka a podnikatelka v realitním byznysu Ivana Tykač na 10. místě nebo šéfka vládní TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová na 15. místě.

Dále také Libuše Šmuclerová, Monika Babišová, modelky Petra Němcová, Karolina Kurková a Tereza Maxová, tenistky Barbora Strýcová, Petra Kvitová a Karolína Plíšková nebo snowboardistka Ester Ledecká a další. Loni zvolená nejvlivnější žena Česka Alena Schillerová se letos umístila až na 166. příčce.

Zdroj: Forbes, iDNES, Výroční zpráva PPF

Autor: Veronika HolcováSouvisející články