Konec dvojí kvality: Prezident Zeman dnes podepsal novelu zákona o potravinách

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
dvoji kvalita
Zdroj: Shutterstock

Novela zákona, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman, umožňuje pokutovat dvojí kvalitu potravin v českých obchodech až částkou 50 milionů korun. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením.

Výjimky budou povinně odůvodněny a spotřebitel o nich musí být informován.

Pokuty mohou být likvidační, varuje Bendl

„Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie,“ komentoval změnu ministr zemědělství Miroslav Toman.

Zákaz prodeje potravin dvojí kvality kritizoval bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Vadí mu na něm, že svaluje odpovědnost za kvalitu zabaleného výrobku na prodejce. Navržené pokuty jsou podle něj likvidační. „Kdyby se to takto použilo, tak můžeme zavírat jeden malý obchod za druhým,“ varoval.

Dodržování zákazu dvojí kvality bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Návrh na povinné kvóty tuzemských potravin neuspěl

Novela však také mírní přísnost definice české potraviny. „Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto výroba z těchto složek je v rámci České republiky tradiční a rozšířená. Týká se to zejména čokoládových bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rýžových extrudovaných a pufovaných výrobků,“ uvedla vláda.

Nově budou chráněny osobní údaje zaměstnanců SZPI, kteří budou provádět kontroly. Při kontrolních nákupech mohou zastírat svoji totožnost.

Novela také nařizuje provozovateli potravinářského závodu povinnost vyřadit z prodeje takové potraviny, jejichž obal nechrání potravinu před poškozením.

Neuspěl naopak návrh SPD, aby prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články