Konec menstruační chudobě. Piráti chtějí dámskou hygienu pro ženy zdarma, reakce jsou rozporuplné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mestruacni kalendar
Zdroj: Shutterstock

Menstruační pomůcky pro ženy by měly být zdarma. S tímto návrhem přišla Pirátská strana na svých sociálních sítích. Podle poslankyně Kláry Kocmanové řadě žen zasahuje potřeba nákupu dámské hygieny do jejich finančního plánu. Jejími slovy jde o menstruační chudobu, která by měla být zastavena.

„Menstruace není volba. Poskytovat bezplatný přístup k pomůckám, které tento nevyhnutelný proces vyžaduje, je základní předpoklad pro rovnost a důstojnost ve společnosti. Není důvod, proč by totéž nemohlo být i v Česku,“ napsali Piráti na svém twitteru.

Stejný příspěvek následně sdíleli i na facebooku. Řada lidí ale vyjádření strany nepodpořila a i mezi ženami se našlo mnoho kritiček, které by raději ušetřily na jiných nákladech než právě na hygienických potřebách. Kocmanová to ale vidí jasně: „Je to dlouhodobý problém, který je v návaznosti na současnou vysokou inflaci o to palčivější,“ sdělila podle iDNES.

V řadě zemí se snaží ženám pomoci

Podle poslankyně strana reaguje na zákon, který nedávno přijalo Skotsko. Jak píše zahraniční deník DW, stala se země prvním státem, který poskytuje ženám dámskou hygienu zdarma. I v dalších zemích se snaží zákony pro ženy udělat, co mohou.

Španělsko nedávno například řešilo možnost zavedení menstruačního volna. Španělský list El País popsal, že by v případe schválení zákona mohly ženy dostávat několik dní v měsíci dovolenou, která by jim umožnila odpočinout si během náročného období doma.

Studie časopisu Forbes hovoří o tom, že v Británii je pro řadu žen nákup hygienických potřeb obrovským výdajem, se kterým se špatně srovnávají. „Dá se předpokládat, že situace v České republice nebude výrazně odlišná,“ uvádí Kocmanová. Žádná data mapující situaci však u nás nejsou.

Nemít vložky? Vadí!

Ačkoli podle Pirátské strany je se situací třeba něco dělat, občané České republiky mají podle komentářů na sociálních sítích jiný názor. Většina z nich považuje návrh za hloupost a upřednostnila by, aby se věnovali politici raději jiným tématům.

„Za menstruační potřeby dám měsíčně cca 150 korun, za zálohu na plyn 5500 korun. Z toho mi jednoduchou matematikou vychází, že si z nás děláte akorát srandu!“ napsala jedna ze sledujících Pirátů na facebooku. „Nemít byt? Nevadí. Nemít jídlo? Nevadí! Nemít vložky? Joooo, to vadí. Piráti, jste nejlepší klauni pod sluncem,“ vzkazuje další komentář.

„Samozřejmě bych souhlasil s tím, aby ženy na takové věci dostávaly příspěvek, nebo aby je měly zadarmo. Ovšem řešil bych to až jako poslední věc, v dnešní době je daleko více problémů, na které je třeba se zaměřit,“ říká pro Přehledně24 třiatřicetiletý Marek z Liberce.

„Měsíčně možná jde o marginální položku v rozpočtu, ale menstruuji už skoro dvacet let a za tu dobu se samozřejmě částka nasčítá. Takže návrh do jisté míry vítám. V poslední době vídám čím dál častěji v některých restauracích a kavárnách na dámských toaletách skříňku s nejnutnějšími potřebami, které jsou k dispozici zdarma, a za mě i to vypovídá o kvalitě služeb podniku. Nevidím důvod, proč by taková skříňka nemohla být třeba i ve školách nebo na úřadech,“ uvedla naopak pro Přehledně24 jednatřicetiletá Marie z Prahy pracující ve státní instituci.

Zdroj: Twitter, Facebook, iDNES, DW, Přehledně24, Forbes, El País, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články