Španělsko chce jako první evropský stát zavést menstruační volno. V Itálii před lety zákon neprošel

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
menstruace
Zdroj: Shutterstock

Španělsko chce jako vůbec první evropská země zavést takzvané menstruační volno. Ženám, které trpí silnými bolestmi v podbřišku, by mělo být umožněno po dobu problémů zůstat doma a vzít si placenou dovolenou. O novince informoval španělský list El País.

Ačkoli řada žen novinku vítá, španělská ministryně hospodářství Nadia Calviñová se obává, že bude nový zákon v mnoha ohledech zneužíván. Žena, která si bude chtít volno placené státem vzít, bude potřebovat potvrzení od lékaře, ideálně gynekologa.

Celý návrh zákona si prosadila Irene Monterová, ministryně pro rovné příležitosti. Předloha má být zavedena jako součást nové úpravy interrupčního zákona. Ten by měl v budoucnu umožnit potrat ženám od 16 let i bez souhlasu rodičů.

Neúspěšný pokus v Itálii

Mentruační volno je už dlouhé roky něčím, co funguje v řadě asijských zemí, jak informují i servery Dobrá práce nebo Ženy. „Za dobu, co firmu vedu, už jsem viděl spoustu zaměstnankyní, jak se kroutí kvůli bolestem, které jim menstruace způsobuje. Domů ale nejdou, protože menstruace není klasifikována jako nemoc,“ říká ředitel společnosti Coexist Bex Baxter.

Dodává, že to ale není spravedlivé. „Pokud někoho něco bolí, bez ohledu na to, jaký druh bolesti to je, podporujeme ho v tom, aby šel domů,“ objasnil. V Evropě se zatím nikomu nepodařilo něco podobného uskutečnit. A to i přesto, že se o to před pěti lety pokoušela Itálie. Ta ale právě z důvodů, kterých se obává Calviñová, neuspěla.

Podle ní totiž vláda ve Španělsku nikdy nepodnikne žádné kroky, které by mohly stigmatizovat ženy. Ministryně se tak obává, že by mohlo nařízení znevýhodnit ženy na trhu práce. To byla i jedna z příčin, proč neprošel zákon v Itálii. Bude Španělsko první zemí, které se to v Evropě povede?

Češi by byli jednoznačně pro

Podle ankety TV Nova, která byla zveřejněna v roce 2017 právě ku příležitosti projednávání zákona v Itálii, by bylo 88 % osob pro to, aby se něco podobného zavedlo i u nás. Bohužel se v České republice zatím o ničem podobném nemluvilo, je ale pravda, že problém trápí řadu žen.

„Pracuji na pokladně v obchodě. Mám k dispozici židli, ale ne vždy se dá u práce sedět, navíc někdy je to nepříjemné vsedě i ve stoje. Ale nikoho nezajímá, že mám menstruaci bolestivější než kolegyně vedle, takže musím zkrátka zatnout zuby a překonat to,“ stěžuje si pětatřicetiletá pracovnice obchodu pro server Přehledně24.

„Určitě bych ženám přál, aby takové volno mohly využívat. Moje přítelkyně se několik dní v měsíci trápí, z práce chodí s bolestmi a neskutečně špatnou náladou. Samozřejmě ale rozumím tomu, že nastavit takový zákon by nebylo nijak snadné,“ dodává Radek z Prahy, jehož přítelkyně dělá barmanku.

Zdroj: El País, Česká televize, Dobrá práce, Marianne, TV Nova, Žena in, Ženy

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články