Konec nouzového stavu by otevřel okresy. Vláda nemá jistou podporu k jeho prodloužení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
karantena opatreni
Zdorj: Barmaleeva/ Shutterstock.com

Nouzový stav má skončit 28. března. Ale je čistě na vládě, zda ho ještě neprodlouží, jelikož ho chce posunout až do 27. dubna. Vláda premiéra Andreje Babiše jistou podporu nemá, důležité budou především hlasy KSČM. Pokud se nouzový stav neprodlouží, budeme moci jezdit mezi okresy bez povolení.

Aby menšinová vláda ANO a ČSSD mohla prodloužit nouzový stav, bude se muset spolehnout i na hlasy opozice. Sama má totiž málo hlasů. Andrej Babiš (za ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s opozicí několikrát mluvili a snažili se jí přesvědčit, zatím zcela marně. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Jistou šanci však premiér stále má, a to u komunistů. Výkonný výbor KSČM podal prohlášení, že prodloužení stavu podpoří. Nicméně ani tak Andrej Babiš nemá nic jasného, protože sama komunistická strana je rozpolcená.

Ve straně totiž je pár zákonodárců, kteří možná nehodlají uposlechnout výbor. „Někteří komunističtí zákonodárci se ale bouří a vedení své strany možná neposlechnou. Hlasování tak může být velmi těsné,“ píše CNN Prima NEWS.

Ústavní soud varoval Sněmovnu

Pokud opravdu nouzový stav Sněmovna již nadále nepodpoří, bude končit k 28. březnu. Jestliže opozice nouzový stav neschválí, vláda ho prodlužovat už nebude, řekl premiér Andrej Babiš.

Sněmovnu varoval i sám Ústavní soud.  Pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu ho vyhlásit na žádost hejtmanů. Podle soudu totiž takováto situace již nastala letos v únoru.

Vláda by pak měla možnost vyhlašovat opatření proti covidu pomocí pandemického zákona. Ten ale neumožňuje omezit volný pohyb. Znamenalo by to, že s půlnocí 28. března by padl zákaz přejíždění mezi okresy. Vláda by zároveň nemohla nařídit zákaz nočního vycházení, který momentálně platí mezi 21. hodinou a pátou ranní, píše se na CNN Prima NEWS.

Musíme bojovat s tím, co máme, tvrdí Hamáček

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se v nedělní Partii více rozmluvil o současné situaci: „Pandemický zákon je plán B. Pokud nedovolí použít nejúčinnější zbraň, musíme bojovat s tím, co máme. Věřím, že opozice bude souhlasit s tím, co říkám. Jednání, předpokládám, povede ministr zdravotnictví a já k tomu jako šéf krizového štábu také něco řeknu.“

Na středeční schůzi ale opozici nepřesvědčili. Doposud jsou tak terčem kritiky a posměchu z řad opozice, která vládě vyčítá, že se nedokáže obejít bez nouzového stavu. Ten u nás platí od 5. října minulého roku a trvá dodnes.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články