Kontroly na zahrádkách: Víme, jak lidé obcházejí opatření a kde se tím ještě chlubí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
otevrene zahradky
Zdroj: Iryna Inshyna / Shutterstock.com

Počasí návštěvám zahrádek moc nepřeje, ale kvůli jejich dlouhému uzavření jsou i navzdory chladu na mnoha místech přeplněné. Hosté zahrádek jsou povinni mít u sebe potvrzení o očkování, prodělání nemoci covid-19 v nedávné době nebo negativní test. Jak to funguje v praxi, je ale otázkou.

Lidové noviny přinesly informace o tom, že většina zjištěných přestupků při kontrolách zahrádek byla řešena domluvou. Zjistily také, že mnoho hostů nařízení obchází, jak se dá. Většinu kontrol provádí hygiena, zástupci uniformovaných složek se z větší části připojují jen na výslovné požádání ze strany pracovníků hygieny.

Většina přestupků se řeší domluvou

Od otevření zahrádek 17. května bylo hygienou zkontrolováno 751 lidí. „Bylo zjištěno 88 pochybení, jde o 11,7 procenta z celkového počtu, která byla řešená domluvou. Údaje o kontrolách policie a městské policie nemáme k dispozici,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Podle zjištěných čísel je evidentní, že množství kontrol je spíše symbolické. Totéž platí i u policie. „Za měsíc květen pražští strážníci řešili doposud celkem 5484 přestupků v souvislosti s porušením všech vládních nařízení. Uložili 119 pokut v celkové výši 23 700 korun, správním orgánům oznámili 148 případů a zbytek vyřešili domluvou,“ uvedla Jiřina Ernestová z kanceláře ředitele pražské městské policie.

Brněnští strážníci provedli několik kontrol, na přestupky údajně nenarazili. „Zaměřujeme se na kontrolu nošení ochrany dýchacích cest na vymezených místech, na restaurační zahrádky se cíleně v souvislosti s testy nesoustřeďujeme. Jsme připraveni poskytnout asistenci, když nás hygiena nebo samospráva požádají, ale zatím se na nás žádná instituce ani městská část s žádostí neobrátila,“ řekl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Lidé si našli cestičku, jak nařízení obejít

Nejvíce přestupků se objevilo na Vysočině, otázkou je, jestli je na vině aktivita policie, nebo neukázněnost obyvatel. Například předminulý pátek na Vysočině policie zaznamenala 89 covidových přestupků, tři nahlásila správnímu orgánu, na zbytek stačila domluva.

Host na zahrádce je povinen se prokázat nejvýše tři dny starým antigenním testem, maximálně týden starým výsledkem vyšetření PCR, potvrzením, že v minulém půlroce onemocnění prodělal, nebo uplynutím aspoň tří týdnů od absolvování první dávky očkování. U stolu spolu smí sedět maximálně čtyři lidé, pokud nejsou členy jedné domácnosti.

Ověření pravosti testu je téměř nemožné, nejde na něm poznat, jak starý je výsledek. „Mám od dcery jeden její starý antigenní test, co jí vyšel negativní. Nosím si ho s sebou, když někam jdu, ke kadeřnici či na pivo,“ popsala anonymní devětapadesátiletá obyvatelka jednoho okresního města na jižní Moravě. I to je pravděpodobně důvodem k nízké četnosti kontrol.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články