Koronavirus se šíří rychleji. Počty zemřelých zaskočily i odborníky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koronavirus delta
Zdroj: ffikretow/Shutterstock

Podle výzkumů z Velké Británie a Ruska je zřejmé, že se v zemích rychleji šíří nový druh onemocnění covid-19, verze delta, dříve zvaná indická. Vědce zaskočilo i číslo těch, kteří tomuto onemocnění podlehli. Výsledky uvedl web coronavirus.data.gov.uk.

Podle vládního webu coronavirus.data.gov.uk bylo ve Velké Británii v neděli evidováno 24 418 nově nakažených, v následujícím dni se počet přehoupl přes 24 tisíc. Podle stejného průzkumu se počet zemřelých pohybuje kolem 8 až 16 osob, které onemocněly koronavirem v posledních 28 dnech.

U více než 200 tisíc testů se prokázalo, že se jedná o novou mutaci koronaviru – indickou. Ta není natolik agresivní, ale šíří se mnohem rychleji než původní. „V Británii, která má 66 milionů obyvatel, dostalo alespoň jednu dávku očkování více než 45 milionů lidí, 33,2 milionu z nich už má vakcinaci uzavřenou,“ komentuje výsledky CNN Prima NEWS.

Problém má i Rusko

Podobně je na tom v těchto dnech i Rusko. V pátek evidovalo nově nakažených téměř 24 a půl tisíce a 697 zemřelých. V sobotu se počet nakažených zvýšil na více než 24 tisíc a nemoci podlehlo 663 občanů.

„Zemřelých je v Rusku až padesátkrát více. Důvody mohou být různé, odborníci ale poukazují na velké rozdíly v proočkovanosti v jednotlivých zemích,“ píše CNN Prima NEWS.

Od začátku prosince se podle informací nechalo naočkovat téměř 24 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že v zemi žije 146 milionů obyvatel, to činí pouze 16 procent naočkované populace. Největším problémem totiž je, že tamní obyvatelé moc nevěří ruské vakcíně Sputnik V.

Podle informací CNN Prima NEWS této vakcíně nevěří nejen Rusové, ale ani občané dalších států napříč celým světem. „Například v pátek museli Rusové odkoupit od Slováků zpět většinu z 200 tisíc dávek Sputniku V. Lidé o něj neměli zájem a látce hrozila expirace.“

Česko je podle EU průměrné

Česko si zatím v porovnání vede poměrně dobře. Zatímco u nás se číslo nakažených pohybuje kolem 20, v Rusku je to kolem 150 lidí a ve Velké Británie téměř 350. U nás je naočkováno něco kolem 30 procent obyvatel, což je podle Evropské unie průměr. Nejlépe je na tom Izrael, ten naočkoval 60 procent lidí.

Že je očkování důležité, zmínil i epidemiolog Roman Prymula. „Tím, že je v Česku hodně lidí proočkovaných a s imunitou, máme záruku, že by tu s nástupem mutace delta nemusela být další velká vlna,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan Glaser



Související články