Konec spekulací? Podívejte se na výsledky testů na koronavirus u koček i psů

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
kocka domaci
Zdroj: ADOLF HORSINKA / MAFRA / Profimedia

Od začátku pandemie se mluví o tom, zda zvířata mohou virus přenášet. Podle studií se totiž mazlíčci můžou nakazit od svých majitelů. Že by nemoc samotná zvířata přenášela je sice možné, ale pravděpodobnost je mizivá, říkají vědci.

Covid se běžně u psů a koček vyskytuje, pokud jsou v kontaktu s nakaženými lidmi. Vědci otestovali 310 domácích mazlíčků, kteří patří do téměř 200 domácností postižených koronavirem. Pozitivní výsledek shledali u 6 koček a 7 psů, 54 zvířat mělo v těle protilátky, uvedla stanice BBC.

V Rusku je od dubna možné zvířata proti koronaviru očkovat

„Když máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu se svou kočkou nebo psem, stejně jako byste to dělali s dalšími lidmi,“ řekla doktorka Els Broensová z univerzity v Utrechtu. Hlavní obavy nepanují ohledně zdraví zvířat, ale týkají se rizika, že by domácí mazlíčci mohli být rezervoárem viru a znovu lidstvo nakazit.

Autoři nejnovější studie ale s tímto názorem nesouhlasí. Ve výzkumu se neukázal jediný případ, kdy by se majitel měl nakazit od svého zvířete. Mohlo se to sice stát, ale je težké to zjistit, protože se virus rychle šíří z člověka na člověka. Vědci tedy nemají k dispozici větší počet případů, a tak není možné zjistit, jestli je původcem onemocnění právě zvíře.

„Nemůžeme říci, že máme stoprocentní jistotu, že se majitelé nenakazí od svých domácích mazlíčků,“ dodala Broensová. Zároveň ale řekla, že je nepravděpodobné, že by zvířata chovaná doma měla v době pandemie nějakou roli. Veterináři v Rusku i přes toto tvrzení mnoho zvířat očkovali. K tomu řekla doktorka jediné: „Vakcinace je v současné době velmi rozšířená. Přesto pro očkování zvířat nevidím vědecké důvody.“

Kočky se do kontaktu s lidským obličejem dostanou častěji

Zvířata, která se dostala na testování, prodělala nemoc většinou bezpříznakově nebo měla mírné příznaky. U zvířat byly odebrány nejen stěry, ale také vzorky krve, aby byly výsledky přesnější. Vědci poté zjišťovali, jestli mají zvířata protilátky – to znamenalo, že nemoc už prodělala.

Z celkového počtu 310 zvířat byla nemoc prokázána u 4,2 % z nich. Dalších 17,4 % bylo pozitivně testováno právě na protilátky v těle. Po prodělání koronaviru tak zvířata ukázala, že si umí protilátky vytvořit. Dále se zjistilo, že jsou více ohrožené kočky, a to z prostého důvodu.

Častěji totiž spí v blízkosti obličeje svého majitele. Dalším důvodem je také biologie. Pokud se se svým mazlíčkem často tulíte a drbete ho, zvyšujete tím riziko nákazy. Přitom asi 67 % koček bylo pozitivně testováno na protilátky. Záleží ale na tom, odkud zvíře máte. Mazlíčci, kteří jsou z útulku, protilátky neměli v tak hojném počtu – ukázaly se pouze u 9 % psů a koček.

U tří zvířat vědci uvedli, že měla těžký průběh nemoci. U čtvrtiny zvířat se ale žádné příznaky koronaviru neobjevily nebo se ukázaly pouze v minimální míře. Příznaky byly stejné jako u lidí, nejčastěji zvířata ztratila chuť k jídlu nebo měla problémy s dýcháním.

Autor: Raina Tomanová



Související články