Krkonošský hotel může i nadále dětem zakázat ubytování. Nejvyšší správní soud rozhodl: Nejde o diskriminaci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
soud
Zdroj: Shutterstock

Krkonošský hotel V nebi odmítá ubytovávat děti. Podle Nejvyššího správního soudu ale přesto nikoho nediskriminuje. Tímto rozhodnutím soud zamítl stížnost České obchodní inspekce, která nemožnost ubytovat v zařízení děti za diskriminační považovala.

Rekreační zařízení nabízí pro své hosty wellness, ten má ovšem také nudistickou zónu, což je jeden z důvodů, proč děti odmítá ubytovávat. Ačkoli se mnoha lidí toto rozhodnutí dotýká a nerozumí tomu, proč nemohou na rekreaci s dětmi, podle soudů se hotel ničím neprovinil.

Vzhledem k povaze poskytovaných služeb je podle soudů omezení v pořádku a pokutu ve výši několika desítek tisíc korun, která hotelu hrozila, zařízení platit nakonec nemusí. A to i přesto, že majitel hotelu přiznal, že hlavním důvodem zákazu ubytování dětí bylo zajištění klidu pro ubytované.

K žádné diskriminaci nedošlo

„Motiv žalobkyně zjevně nebyl nenávistný, svévolný či zasahující do důstojnosti spotřebitele, ale jednalo se o standardní podnikatelský záměr,“ uvedl Nejvyšší správní soud v rozhodnutí. ČOI ale tvrdí, že hotel nejednal správně, když dětem do 15 let ubytování neumožnil.

Podle jejího vyjádření nejsou všechny děti stejné a nelze obecně říci, že všichni lidé mladší 15 let by mohli narušovat odpočinek dospělých. Soud se snažil řešit, zda by nemělo dojít k mírnějším opatřením ze strany ubytovacího zařízení, vzhledem k nudistické zóně ale nakonec uznal, že hotel postupuje správně.

„Nelze navíc přehlížet další specifika poskytovaných služeb, především nudistickou zónu v celém prostoru wellness. Lze si jen těžko představit aplikaci mírnějších opatření. Předně, vykázáním dětí již rušících hosty by zjevně došlo k popření cíle, který žalobkyně sledovala. Hosté by již byli rušeni, a to v situaci, kdy klid na relaxaci má být hlavním benefitem poskytovaných služeb,“ stojí ve vyjádření.

„Pokud o tom hotel informoval předem třeba na svých webových stránkách, chápu to. Lidé si chtějí jednak odpočinout, jednak také není nudistická zóna vhodná pro děti. Já bych ty své do takového zařízení brát rozhodně nechtěla,“ uvažuje pro Přehledně24 maminka dvou dětí žijící v Brně.

Ne vždy je omezení možné

Nejvyšší správní soud řešil podobnou situaci už před časem, tehdy ale dospěl k jinému závěru. Případ se týkal restaurace, která umožňovala vstup pouze dospělým, děti ji mohly navštívit jen za přítomnosti rodičů či jiné osoby starší 18 let, připomněla předchozí kauzu Česká televize.

Tehdy ale byla situace považována za diskriminační, a podnik tak nakonec musel platit pokutu a svá pravidla přenastavit.

„V této souvislosti se žalobci nabízely mírnější prostředky vedoucí k témuž cíli, spočívající například ve vykázání, popřípadě omezení vstupu konkrétních dětí, které nad míru přiměřenou poměrům ruší ostatní hosty restaurace,“ uvedl tehdy soud.

Zdroj: Rozsudek NSS, Česká televize, Hospodářské noviny, iDNES, Brněnská drbna, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články