Labutí píseň EET. Poslanci poslali návrh na její zrušení do dalšího čtení

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
EET
Zdroj: Profimedia

Osm hodin trvala diskuze na půdě Sněmovny, která měla rozhodnout, zda se návrh zrušení elektronické evidence tržeb (EET) dostane do druhého čtení. Poslanci nakonec odmítli všechny připomínky hnutí ANO a zákon do druhého čtení poslali. EET tak bude nejspíše do konce letošního roku zrušena.

Elektronická evidence tržeb začala platit na konci roku 2016. Jako první do ní „spadly“ restaurace a ubytovací zařízení. Po třech měsících je pak následoval maloobchodní a velkoobchodní prodej. Další plánované obory, jako například lékaři či podnikatelé, už se připojit nestihly.

Evidence tržeb byla velkým volebním tématem

Do plánů tehdejší vlády hnutí ANO totiž zasáhla epidemie koronaviru. Ta EET na několik let zmrazila a tento stav zůstává prakticky dodnes.

Všechny současné vládní strany měly ve svých předvolebních programech zrušení EET. Tomuto slibu chtějí nyní dostát. Nejvíce proti tomu bojuje právě hnutí ANO. Při jeho zřizování byl tehdy ministrem financí, pod jehož gesci EET spadalo, předseda hnutí Andrej Babiš.

ANO si za EET stále stojí

„Elektronická evidence tržeb jako hospodářsko-politické opatření jednoznačně splnila očekávání. „U podnikatelů dojde k opětovnému obnovení nekalé konkurence a šedé ekonomiky. Na zrušení EET budou biti ti poctiví,“ řekla podle ČT24 na půdě Sněmovny bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Hnutí ANO, ale není jediným subjektem, který chce evidenci v nějaké formě zachovat. Pro jsou také například odbory či Svaz obchodu a cestovního ruchu. Stejně to vidí také hnutí SPD, které ale zároveň nemá problém hlasovat pro jeho úplné zrušení.

Opozice to odmítá

Zachování EET v jakékoliv formě ale vylučuje současný ministr financí Zbyněk Stanjura. Podle něj nezná způsob, jak by připojené podnikatele stát odměňoval a čím vlastně.

„Skutečně nemáme nic, co bychom za to mohli nabídnout. Ani si nevíme rady s těmi daty jako stát,“ řekl podle ČTK při své řeči Stanjura.

Nepřesvědčil ho ani argument hnutí ANO, že nyní přijde státní rozpočet o 13 miliard ročně. Podle něj se totiž jedná o zcela nepodložená data. „Nikdy jsme se nedozvěděli, nikdy jsme nedostali relevantní data o těch údajných zvýšených příjmech státního rozpočtu,“ prohlásil během jednání.

Zdroj: ČT24, ČTK, iDNES, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články