Lanovka na Petřín nepojede. Čeká ji pravidelná jarní údržba

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
lanovka petrin
Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Dopravní podnik hlavního města Prahy na svých stránkách informoval, že od pondělí 21. března do pátku 8. dubna bude lanová dráha na Petřín mimo provoz. Lanovku čeká pravidelná jarní údržba.

Pražané i turisté, kteří se do metropole po koronavirové pauze opět vracejí ve velkém, se tak na kopec v centru Prahy budou muset dostat pěšky.

Uzavírka potrvá necelé tři týdny

O jedné ze dvou pravidelných uzavírek informovala v tiskové zprávě mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Další údržba proběhne zase na podzim.

„V rámci pravidelné jarní revize a údržby lanovky na Petřín musíme provést především nezbytnou kontrolu drážního tělesa,“ uvedl k údržbě vedoucí lanovky Pavel Kejha.

Doplnil, že vzhledem k vlastnostem a pohybu petřínského kopce provedou technici nová přesná geodetická měření jednotlivých prvků trati včetně rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku.

Lanovku i přilehlé prostory čeká také generální úklid.

Chystá se obnova dráhy

Na Petřín se lanovka poprvé rozjela v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy.

České noviny zároveň připomněly, že zástupci vedení města a podniku v roce 2021 představili plán na celkovou obnovu lanové dráhy, která by se měla uskutečnit v následujících pěti letech.

Náklady na obnovu by se měly pohybovat kolem 210 miliony korun.

Dráhu lanovky totiž poškozuje ujíždějící svah, který je podle DPP nutné stabilizovat. Poté by se měly vybudovat nové koleje. Změna bude čekat také samotné vozy pro přepravu lidí.

Zdroj: DPP

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články