Letná je po roce zase plná šapitó. Mezinárodní cirkusový festival Letní Letná je v plném proudu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
letni_letna
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Letní Letná je mezinárodní festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Poprvé se na Letenské pláni konal již v roce 2004. Každoročně se festivalu účastní soubory takzvaného Nového cirkusu z celého světa. Letošní 19. ročník trvá do 31. srpna.

Nový cirkus je druh dramatického umění, který se začal utvářet ve Francii počátkem 70. let 20. století. Umělecký charakter nového cirkusu se zakládá na mísení jednotlivých druhů umění: cirkus, tanec, hudba, divadlo, výtvarné umění, film. V Novém cirkusu záleží zcela na artistech a vystoupení jsou bez cvičených zvířat.

Umělci z celého světa

Mezi hlavní hvězdy letošní Letní Letné patří švédské uskupení Cirkus Cirkör se svým číslem Knitting Peace a španělský Compañía de Circo “eia” s číslem NUYE.

Dále do Prahy zavítal francouzský novocirkusový mág Johann Le Guillerm se svým vystoupením pojmenovaným Terces, mezinárodní uskupení umělců Monckton, Peden & Votkin s vystoupením Optimismi a artistka původem z Havaje UFFO & FysioART & Thula Moon se svým představením Through The Truth.

Z České republiky vystoupí celkem 22 umělců, jmenovitě například soubor Losers Cirque Company hned se dvěma vystoupeními nazvanými Grandiózní a Konkurz. Dále vystoupí AirGym Art Company také se dvěma čísly s názvy NonSen(s) a Hotel Laputa a ještě mnoho dalších vynikajících umělců.

Cirkus dětem

Festival Letní Letná každoročně myslí i na děti, nabídne divadlo, výtvarné a cirkusové dílny, příměstské tábory a mnohem více. Na letošním 19. ročníku nesmí chybět třeba oblíbené Duhové bubliny Václava Strassera. Padesátiminutové dechberoucí představení ukáže malým i velkým divákům pomíjivý a křehký svět barev a třpytu mýdlových bublin v nejrůznějších velikostech a obměnách.

Kromě unikátního kolotoče se představí třeba i kozí duo Líza a Roza, známé samoobslužné taxikářky. Pro děti je pak připraven i Domeček kostiček s třemi sty různými nepravidelnými kostkami, které slouží jak k postavení hradu, zámku nebo balančních věží dle fantazie stavitele, tak i jako jednoduchá střelnice, uvádí Pražský deník.

O doprovodný program se postará Šapitó Aréna Filipína, kde si můžete užít Výstavu Elišky Podzimkové, stylovou střelnici a oblíbený bar Don Papa.

Zdroj: Letní Letná, Facebook, Pražský deník

Autor: Veronika HolcováSouvisející články