Lidé byli protestovat před Úřadem vlády, Zemanovi přinesli petici

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Demonstrace Praha
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Ve středu se před Pražským hradem sešlo několik stovek demonstrujících. Organizátoři protestu tam přinesli petici, která žádá, aby prezident odvolal současnou vládu. Poté se dav přesunul před Poslaneckou sněmovnu, kde vyzýval současné ministry k demisi.

Čtvrteční akci zorganizovalo uskupení Česká republika na 1. místě. Tedy stejné uskupení, které organizovalo demonstraci, jež se uskutečnila 28. září na Václavském náměstí.

Současná vláda je podle uskupení nelegitimní

Tentokrát měli organizátoři na programu předání petice prezidentu Miloši Zemanovi. V té stálo, že lidé žádají odvolání současné vlády Petra Fialy. Podle informací z internetových stránek uskupení je totiž tato vláda považována za nelegitimní.

„Vláda Petra Fialy dlouhodobě a systematicky podniká kroky, které vážně ohrožují nejen existenci České republiky jako svrchovaného, demokratického a právního státu obývaného rovnoprávnými a svobodnými občany, ale dokonce i existenci našeho státu a našeho národa jako takovou,“ stojí v prohlášení.

Kancelář si petici nepřevzala

Česká republika na 1. místě tak požaduje, aby prezident Zeman sestavil dočasnou vládu odborníků. Zároveň žádá, aby Petr Fiala podal demisi a aby si Poslanecká sněmovna odhlasovala své vlastní rozpuštění.

Dokument čítal kolem 30 tisíc podpisů. „Prezident ani nikdo z kanceláře si neudělal čas, aby petici převzal,“ řekli iDNES organizátoři. Petici tak předali hradním úředníkům.

Poté se dav přesunul před Úřad vlády. Demonstranti tam vykřikovali hesla proti současné vládě. Vyzývali politiky, aby Českou republiku nezatahovali do vojenského konfliktu a současně vyzývali k tomu, aby politici jednali o dodávkách plynu s Ruskem.

Mezi dalšími požadavky, které byly podle iDNES uvedeny na transparentech, patřilo například odmítnutí eura, dobrovolnosti v očkování či potravinová nezávislost Česka.

Akce proběhla v poklidu

Podle policejního mluvčího Richarda Hrdiny se na místě sešly nižší stovky protestujících. K žádným konfliktům nedošlo, a policie tak nemusela zasahovat. „Přijali jsme bezpečnostní opatření, celou situaci monitorujeme, posléze budeme vyhodnocovat kamerové záběry, které tam pořizujeme,“ vysvětlil Deníku mluvčí.

Účastníci akce nakonec zazpívali českou a slovenskou hymnu. Organizátoři pak vyzvali, aby lidé dorazili i na další plánovanou demonstraci, která se má uskutečnit 28. října. Krátce po 15. hodině pak bylo celé setkání rozpuštěno.

Zdroj: Na prvním místě, iDNES, Deník

Autor: Markéta Mladá



Související články