Lidé nevěří policejní verzi o smrti romského muže. Na pietní akci padaly názory, které vás donutí k zamyšlení

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pohreb hrbitov
Zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

V Teplicích se sešlo několik stovek lidí na smuteční události na památku zemřelého Stanislava Tomáše, který před týdnem zemřel v Dubské ulici krátce poté, co zasahovali policisté.

Policie ale vinu na jeho smrti odmítá, s nevinou souhlasí také političtí představitelé. Opačného názoru jsou ale lidé, kteří přišli na pietu. Podle ČTK chtějí vědět skutečnou pravdu o tom, proč muž zemřel. Někteří policejní verzi vůbec nevěří, kolem celého zásahu je stále velké množství nezodpovězených otázek.

Lidé hlasitě projevovali nesouhlas s verzí od policie

Na smutečním setkání byl také farář, který přednesl modlitbu. Romové podle řečníků, kteří na události vystoupili, mají stejná práva jako ostatní lidé.

Má se s nimi zacházet úplně stejně, což spoustě obyvatel obce v případě zásahu policistů na muže nepřišlo. „Tady v té ulici je kamera, normálně jde, tak proč nešla zrovna v době události? Proč ty klíčové okamžiky chybí?“ nechápal jeden z řečníků.

Lidé se projevovali hesly jako „My jste tady doma“ nebo „Chceme vědět pravdu“. Bez odezvy nezůstalo ani jednání premiéra Andreje Babiše. Podle slov obyvatel spolu s Tomiem Okamurou zneužívají téma a nechtějí se romské oběti zastat, aby nepřišli o hlasy.

„Cílem akce je podpora pozůstalých a společné vyjádření smutku. Akce bude striktně nenásilná a pokojná. Účastníky prosíme o důstojné oblečení,“ napsal na své facebookové stránky spolek Konexe, který smuteční obřad uspořádal. Současně je také ve spojení s rodinou zemřelého Tomáše.

Podle policie byl zákrok v pořádku

Shromáždění policie monitorovala, dokonce uzavřela některé příjezdové cesty. Podle ní ale byl zákrok na zemřelého muže v pořádku.

Policisté museli zasahovat kvůli potyčce dvou mužů, než ale dojeli na místo, byl už jeden z nich na zemi. Stalo se tak v sobotu 19. června v Teplicích.

Muž podle policistů začal být agresivní a napadl policejní hlídku, která zasahovala. Museli použít donucovací prostředky a nakonec zavolali sanitku.

Přivolaní lékaři museli provést resuscitaci, ale o 15 minut později v nemocnici šestačtyřicetiletý muž zemřel. Následující dny se zvedla vlna nevole občanů, kteří si myslí, že smrt mají na svědomí právě policisté.

Soudní pitva ale ukázala, že za smrt muže může předávkování drogou. Tuto informaci uvedla již dříve policejní mluvčí.

Zástupci ústeckého krajského zastupitelství se za policisty také postavili, podle nich jednali správně a prostředky, které použili, odpovídaly tomu, co se na ulici odehrálo.

Muž zemřel na selhání srdce, v těle mu našli pervitin. Smrt tak podle policistů nesouvisela se zákrokem a za tímto názorem si stojí.

Zastal se jich mimo jiné také premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček. Rada Evropy se ale vyjádřila tak, že se musí celý incident pečlivě prošetřit. Případem se bude zabývat dokonce zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina Tomanová



Související články