Chauvin už zná výši svého trestu. Srdceryvná slova pronesla u soudu i Floydova sedmiletá dcera

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
floyd spravedlnost
Zdroj: Profimedia

Bývalý policista Derek Chauvin už si vyslechl rozhodnutí soudu. V pátek mu byl udělen trest na 22,5 roku za vraždu Afroameričana George Floyda. Není snad nikdo na světě, kdo by tuto kauzu nesledoval. Prokuratura přitom chtěla třicetiletý trest.


Tento proces sledovala celá Amerika, jedná se o jednu z nejsledovanějších kauz za posledních několik desetiletí. Žalobce Matthew Frank měl v tomto případě jasno: „Mučení je správný výraz pro to, co policista Floydovi udělal. Nebyl to náhodný výstřel nebo rána do obličeje. Bylo to devět a půl minuty krutosti na bezmocném muži, který prosil o vlastní život.“

Pokud se bude Chauvin dobře chovat, dostane se ven za 15 let

Obhajoba přitom požádala podmínečný trest, který odůvodnila tím, že se tato vražda dala popsat jako chyba učiněná v dobré vůli. Pokud se Chauvin bude ve vězení chovat ukázněně, může se ven na svobodu dostat za 15 let, což jsou dvě třetiny jeho trestu.

Jak uvedla Česká televize, příbuzní zemřelého požadovali maximální trest. Při procesu promluvili všichni, včetně sedmileté dcery George Floyda, která si tak připomněla svého otce. Mimo jiné zaznělo, jak jí chybí a vzpomínala na jejich společné sezení u jídla.

O emoce tu rozhodně nebyla nouze. „Za sebe a svou rodinu říkám, že žádáme maximální trest,“ řekl jeden z bratranců Floyda. Sám nemohl udržet slzy pod kontrolou. Případ se odehrál před více než rokem. 25. května loňského roku zemřel Floyd po napadení policisty.

Jeho smrt spustila nejen v Americe lavinu protestů proti rasismu, ale také proti policejnímu násilí, které je čím dál častější. Chauvinovi ale hrozil vyšší trest, protože soudce Cahill přiznal, že kolem Floydovy smrti bylo spoustu dalších okolností, které by mu mohly přitížit.

Afroameričan Floyd nebyl ozbrojený, přesto s ním Chauvin jednal hrubě

Proces s Chauvinem probíhal již na jaře. Trval tři týdny a během něj byly kolem budovy soudu rozmístěné ostnaté dráhy, betonové zábrany a na každém kroku jste mohli potkat Národní gardu. V pátek ale všechna tato opatření byla odstraněna. Znamená to, že lidé už nemají takovou potřebu do procesu zasahovat, protože již byl Chauvin uznán vinným.

Chauvin obdržel dvě závažná obvinění – vražda a zabití. Proti neozbrojenému Floydovi měl velkou převahu, navíc využil svoje pravomoci k tomu, aby ho maximálně vystrašil. Samotný Floyd prosil o propuštění a nakonec i o svůj život. Policista Chauvin mu totiž více než osm minut klečel na krku.

Celá událost se odehrála ve večerních hodinách. Podle videí, která jsou k dispozici, to vypadá, že byl Floyd pod vlivem návykových látek. Incident se odehrál poté, co Floyd nesouhlasil se zatčením kvůli možné padělané bankovce, kterou chtěl zaplatit. Příčinou jeho smrti bylo udušení, jak potvrdil patolog.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články