Lidé ode dneška mohou žádat o příspěvek za ubytování uprchlíků. Online žádost však mohou podat jen někteří

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
ukrajina srdce
Zdroj: Shutterstock

Od pondělí 11. dubna mohou fyzické osoby, které bezúplatně ubytovaly uprchlíky z Ukrajiny, žádat o příspěvek od státu. Dle rozhodnutí vlády bude tento příspěvek vyplácen ve výši 3 000 Kč na osobu se zastropováním 12 000 Kč na domácnost. Vláda tak chce předcházet zneužívání dávky. Dávka je vyplácena ve stejné výši pro dospělou osobu i pro dítě.

Vlna solidarity s sebou přinesla mnoho nabídek na ubytování uprchlíků z Ukrajiny v bytech, které měli jejich majitelé zrovna volné. Prvotní nadšení se však postupně snižovalo a s ním i množství nabídek na ubytování. Důvod je prostý, lidem došlo, že válka nebude trvat pár týdnů a že poskytnutý azyl bude nejspíše na několik měsíců.

Příspěvek pro solidární domácnost

Na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí si ode dneška mohou fyzické osoby, které bezplatně ubytovaly uprchlíky z Ukrajiny na dobu alespoň 16 dnů a nocí, požádat o tzv. příspěvek na solidární domácnost.

Příspěvek činí 3 000 Kč na osobu, maximálně však 12 000 Kč za domácnost. Pokud tedy ve vaší domácnosti bydlí 8 osob, nedostanete příspěvek za každou osobu, ale jen za 4. Tento příspěvek je osvobozen od daně z příjmů.

Příspěvek vychází z nového zákona o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků. Ten nabyl platnosti již v březnu, teprve nyní se ale definovaly podmínky žádosti.

Kdo chce žádat, musí doložit, že u něj osoby bydlí bezplatně již minimálně 16 dní a nocí. Dále musí ubytování splňovat základní požadavky, mezi které patří prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě.

Prozatím byl příspěvek schválený do června a poté má dojít k jeho přehodnocení. Žadatelé mohou žádat na krajských pobočkách na konci měsíce, kterého se příspěvek týká a za který splnili výše uvedené podmínky. Do žádosti je třeba vyplnit identifikační údaje o osobách z Ukrajiny, adresu domácnosti, od kdy uprchlíci v domácnosti bydlí, a vztah žadatele k dané nemovitosti.

Informace k žádosti na svém twitteru sdílel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Nyní je online žádost možné podat pouze tehdy, pokud máte zřízenou tzv. identitu občana. Jedná se o ověřenou totožnost v několika stupních, kdy tím posledním je zaslání PIN kódu na Vámi uvedenou adresu. Svou totožnost pak osobně prokazujete ještě na České poště u přepážky CzechPoint. Jedná se o delší proces, který může trvat i několik týdnů. Pokud tedy již nemáte identitu občana zřízenou, budete muset jít o příspěvek zažádat na úřad práce.

Informace pro uprchlíky

Na stejném odkazu MPSV mohou uprchlíci požádat o humanitární dávku ve výši 5 000 Kč. Tato dávka bude vyplacena všem občanům Ukrajiny s dočasnou ochranou.

Na stránkách se také dále uprchlíci dozví, jak mohou komunikovat s českými úřady či kde je nejbližší pobočka úřadu práce. Zároveň je zde návod, jak o dávku požádat. Tyto stránky jsou v češtině, ukrajinštině, angličtině a ruštině.

Lidé, kteří by se chtěli zapojit do pomoci uprchlíkům, se mohou přihlásit na webu Naši Ukrajinci v sekci Nabídnout pomoc.

Zdroj: MPSV, CNN Prima News, Naši Ukrajinci

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články