Lidé poskytují Ukrajincům azyl. Týká se to firem i jednotlivců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina
Zdroj: Profimedia

Ani po několika dnech se situace na Ukrajině nelepší. Lidé stále prchají ze svých domovů a hledají azyl v sousedních zemích. Mnoho lidí utíká také do České republiky. Celá řada Čechů dokonce pomáhá lidem od hranic do nových příbytků. Těch ale stále není dostatek.

Firmy, veřejně známé osobnosti i „obyčejní“ lidé se snaží, jak mohou, aby zajistili Ukrajincům důstojné bydlení. Ti, kteří se dostanou za hranice, se sice nemusí bát o své životy, i tak je to pro ně ale psychicky velmi náročné. Nevědí, co bude dál, kam se mají uchýlit.

Celé řadě Ukrajinců se díky solidaritě Čechů podařilo najít přístřeší. Kdo může, nabízí pomoc v podobě ubytování v bytech i materiální a finanční pomoc. Na řešení situace se podílí i celá řada slavných osobností.

Společnosti pomáhají s ubytováním Ukrajinců

„V penzionu jsme nabídli volné kapacity ukrajinským dělníkům i jejich rodinám. Již dříve u nás byli ubytování v rámci svých pracovních cest. Nepotřebujeme se touto nabídkou nikde prezentovat a dělat ze sebe hrdiny. Mám na Ukrajině vzdálenou rodinu, takže vyčkávám s další pomocí, abych případně mohl zajistit ubytování pro ně,“ říká pro Přehledně24 Igor Viktorín z Vinařství Viktorín.

„Našimi klienty jsou typicky zaměstnanci nadnárodních firem. Díky zajišťování ubytování máme velmi velkou síť pronajímatelů. Některé nyní vyzýváme, aby svůj neobsazený byt nabídli, jiní nás s tím sami kontaktují. Zároveň se nám ozývá mnoho známých, partnerů nebo klientů, kteří přímo mají někoho na Ukrajině, kdo nyní míří do ČR a bude hledat ubytování,“ řekl pro Přehledně24 Vojtěch Stehno, spolumajitel firmy Foreignes.cz.

Dodává, že firma spouští také kampaň na sociálních sítích, aby inspirovala ostatní. „Jako majitelé firmy jsme také již poslali o víkendu 120 000 Kč jak na podporu humanitárních aktivit, tak i na podporu ukrajinské domobrany,“ dodává Stehno. „Developer CTP poskytl 15 bytů v projektu Domeq zdarma na 3 měsíce, my jako správci toto nabízíme bez provize,“ doplňuje ho kolegyně Andrea Tkačuková.

Pomáhají i dětem

Podle Tkačukové navíc firma chystá pro děti programy a aktivity, které jim mají předat psychickou podporu v těch nejtěžších dobách. Tkačuková navíc osobně nabízí i pokoj pro maminku s malou holčičkou, jež si prý může hrát s její dcerou a přijít na jiné myšlenky.

Pomoci s ubytováním se snaží Ukrajincům také řada slavných osobností. „Začínáme dávat byt pro ukrajinské maminky a děti do kupy. Bude na něm víc práce, než jsme čekali. Ale když se sejde parta lidí s dobrým srdcem, bude z něj brzy krásný a bezpečný úkryt,“ napsal na instagramu novinář Jan Tuna.

„Jsme zpátky. Přivezli jsme s sebou rodinu, kterou jsme předali manželovi v Hranicích na Moravě. Všichni byli ze shledání moc šťastní – včetně nás!“ napsal zase zpěvák David Koller.

Zdroj: Přehledně24, Instagram

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články