Lidé v České lípě vyjádřili svůj názor: Ulice Ruská a Moskevská se přejmenovávat nebudou

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ceska lipa
Zdroj: Shutterstock

Město Česká lípa plánovalo přejmenovat kvůli invazi na Ukrajinu dvě své ulice, a to ulici Moskevská a Ruská. Vedení radnice si změnu odhlasovalo na jednom z jednání zastupitelstva. Proti rozhodnutí se ale ozvali tamní občané. Starostka Jitka Volfová se tak nakonec rozhodla respektovat vůli lidu a ulicím zůstanou jejich původní názvy.

Dění na Ukrajině zasáhlo do života mnohých lidí. Někteří se snažili vyjadřovat sounáležitost s touto zemí různými symbolickými gesty. Příkladem může být přejmenovávání věcí, které měly jména nějakým způsobem spojená s Ruskou federací.

Město se chtělo vrátit k původním názvům

Jednalo se o potraviny, například změna názvu Ruské zmrzliny či lucemburské vodky Stolichnaya, ale také o místopisná označení. Jak jsme již dříve informovali, jedním z měst, které chtělo změnit názvy ulic kvůli válce na Ukrajině, byla i Česká lípa.

16. března si tamní zastupitelé odhlasovali změnu místopisného názvu. Z ulice Moskevská se měla stát Křížová a z Ruské pak Vilová. Vedení města tehdy argumentovalo tím, že nové názvy jsou vlastně ty úplně původní, které tyto dvě ulice měly a že se objevují také v kronikách.

Lidé se postavili proti

Obyvatelům města se tento nápad ale příliš nezamlouval. Na nátlak veřejnosti a později také opozičních zastupitelů se město rozhodlo ustanovit místopisnou pracovní skupinu, která měla návrh odborně zpracovat. Dále také vyzvala místní, aby své stanovisko projevili v referendu.

Anketa probíhala online i papírově. Podle dat z oficiálních stránek města se vyjádřilo téměř 2000 obyvatel. Změnu názvu u obou ulic si nepřálo 62 % z nich.

Ke stanovisku neměnit zavedené názvy se nakonec přiklonili i dva členové místopisné skupiny. „Přejmenování by bylo pouze hysterické gesto, které nic neřeší, a navíc by přineslo mnoho problémů obyvatelům ulice a firmám zde podnikajícím,“ řekl Českolipskému deníku jeden z nich, regionální historik Jaroslav Panáček.

Zbytečně vyhozené peníze

Lidé se kromě ankety vyjádřili i na veřejném jednání zastupitelstva. Obyvatelé města nejvíce vyčítali zastupitelům, že změna byla přijata velmi narychlo a bez předešlé konzultace. Mnozí si také stěžovali, že se jedná jen o gesto, které nemá pro Ukrajinu žádný reálný benefit.

V neposlední řadě se také obyvatelům nelíbilo, že by si museli měnit své doklady. V obou ulicích žije asi 150 lidí a k tomu tam působí asi 60 firem. Ačkoliv město nabízelo, že jim doklady vymění zdarma, lidé přítomní na zastupitelstvu žádali, ať peníze, které by změna stála, město investuje raději jiným způsobem.

Zdroj: Českolipský deník, iRozhlasMěstský úřad Česká lípa, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články