Lidovci se nakonec rozhodli postavit za Hladíka. Premiér Fiala to hodlá respektovat

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hladik Petr
Zdroj: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Rošáda na postech ministrů z partaje KDU-ČSL se prozatím nekoná. Nominovaným na post ministra životního prostředí zůstává Petr Hladík. A to navzdory právě probíhající aféře s privatizací městských bytů v Brně, kvůli kterému se stal součástí policejního vyšetřování. Než však funkci převezme, resort bude řídit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Současné vládní uskupení se od svého nástupu do úřadu potýká s celou řadou komplikací, ale také skandálů. Jedním z nich byla například kauza Dozimetr, která se stala osudnou například někdejšímu ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN) či náměstkovi pražského primátora Petru Hlubučkovi (STAN).

Podivné privatizace městských bytů

Svou kauzu má nyní i KDU-ČSL. Ta souvisí se zásahem na brněnském magistrátu. Podle informací deníku iDNES tam policie prošetřuje sedm lidí a dvě právnické osoby a podezírá je z účasti ve zločinecké skupině, která měla ovlivňovat privatizaci městských domů.

Policie v rámci tohoto zásahu prohledávala i kancelář prvního náměstka primátorky Petra Hladíka. Právě ten má ale nahradit Anna Hubáčkovou na jejím postu ministra životního prostředí. Ta z ministerstva odejde už na konci října, a to ze zdravotních důvodů.

Hladík je součástí vyšetřování, není však obviněn

Kauza pochopitelně rozdmýchala pochybnosti o tom, zda je právě Hladík ideálním kandidátem. Jistá si zřejmě nebyla ani samotná KDÚ-ČSL. V úterý ještě Marian Jurečka pro CNN Prima NEWS totiž uvedl, že požádal odklad schůzky Hladíka s prezidentem Milošem Zeman.

Ke své aktuální situaci se na svém twitterové účtu vyjádřil i sám Hladík. Ve svém příspěvku uvedl, že je připraven na stoprocentní součinnost s policií, neboť nemá co skrývat.

Zatím ho zastoupí Jurečka

Potenciální ministr životního prostředí se pak sešel s širším vedením strany, které zřejmě přesvědčil. Vypovídají o tom slova ministra Jurečky, která byla uveřejněna na oficiálních stránkách strany.

„O celém postupu jsem dnes informoval také pana premiéra Petra Fialu. Petr Hladík má pro post ministra životního prostředí ten nejlepší životopis. Je to zkušený manažer a jako politik se touto tematikou zabývá již mnoho let. Na resort by přinesl dynamiku a odbornost, kterou i vzhledem k současné mezinárodní situaci vyžaduje,“ vysvětlil.

„Petr Hladík má důvěru nejen Předsednictva KDU-ČSL, ale i širšího vedení,“ doplnil ještě na závěr. Premiér mezitím pro CNN Prima NEWS uvedl, že nominaci lidovců respektuje, ale že si chce s Hladíkem ještě sám promluvit.

Hladík se tak musí, ještě před svým jmenováním do funkce, sejít s prezidentem. Hubáčková však nemůže setrvat ve funkci déle, než už předem avizovala, tedy do konce října. Než bude Hladík oficiálně jmenován, resort prozatím povede právě šéf lidovců a stávající ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Zdroj: KDU, iDNES, CNN Prima NEWS, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články