List Jaromíra Soukupa: Hnutí, které ještě ani nevstoupilo do politiky, má rozpustit vláda

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Soukup Jaromir
Zdroj: Profimedia

Český podnikatel a také majitel mediálních firem Jaromír Soukup založil v roce 2019 politické hnutí, které mělo chránit národní zájmy a bojovat proti oligarchům. Vláda má však na stole jeho rozpuštění.

Jaromír Soukup je mediálním magnátem a majitelem televizní stanice TV Barrandov. Tu nejen vlastní, ale také v ní často účinkuje v roli moderátora. Jeho doménou jsou politické pořady, jako je například Aréna Jaromíra Soukupa, Duel Jaromíra Soukupa či Politický kabaret.

Nové politické hnutí

Soukup před třemi lety založil politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Podle informací na webové stránce hnutí mělo jeho politické uskupení „bránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy.“

Hnutí mělo každoročně zveřejňovat seznam věcí, které chce konkrétně změnit. List Jaromíra Soukupa však nezveřejnilo ani věci, které po všech politických stranách a hnutích požaduje zákon České republiky.

Nepředložil povinné dokumenty

Už v listopadu roku 2020 se tímto hnutím zabýval Nejvyšší správní soud, a to z toho důvodu, že List Jaromíra Soukupa nedokázal v zákonné lhůtě ustanovit své orgány. Soud dal hnutí jeden rok na sjednání nápravy, k tomu ovšem do dnešního dne nedošlo.

Stejně tak je povinností každoroční zveřejnění finanční zprávy politického subjektu. Ale také to List Jaromíra Soukupa nedoložil, a to ani v roce 2019, ani v roce 2020, jak upozornil server iDNES.

Hříšníků je více

Už v březnu loňského roku se Soukup nechal slyšet, že nehodlá být předsedou tohoto politického subjektu, a dokonce že List Jaromíra Soukupa nebude ani kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách.

Soukup se už dříve angažoval v politice. Byl jedním ze sponzorů, ale také poradců Strany zelených. Po neshodách s Martinem Bursíkem, který byl v čele strany, přešel k Demokratické straně zelených. Pod její kandidátkou se účastnil voleb do Evropského parlamentu v roce 2009, ale strana neuspěla.

List Jaromíra Soukupa není jediným hnutím či stranou, o jejichž osudu bude vláda brzy rozhodovat. 42 subjektům bude zřejmě pozastavena činnost, dalším osmi pak hrozí úplné rozpuštění. K těm patří právě i List Jaromíra Soukupa.

Zdroj: iDNES, Listjs.cz, Novinky.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články