Malé pohřební firmy nemají dostatek zaměstnanců. Rakve musejí nosit příbuzní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pohreb
Zdroj: Shutterstock

Malé pohřební firmy podle posledních informací trpí velkým nedostatkem zaměstnanců. Mnohdy se tak stává, že rakev musí nést sami pozůstalí, kteří navíc často také obsluhují na pohřebních hostinách. Podle všeho se s tím ale bojuje již několik let.

V České republice je ve většině malých pohřebních firem jen pár zaměstnanců. Mnohdy se dokonce jedná o společnost, kterou vede jediný člověk. V takovém případě pak firma před pohřbem žádá zákazníky, aby si takzvané „nosiče“ našli sami.

Těmi se stávají obvykle příbuzní zemřelého. Není to pro ně snadná situace, ale bohužel větší firmy si za pohřby účtují více peněz, a je tak třeba se přizpůsobit. To tvrdí Ladislav Kopal, předseda spolku Sdružení pohřebnictví.

U velkých firem je to naopak

„Tento problém vnímáme už delší dobu. Je to ale záležitost malých pohřebních služeb, kde je majitel a například jen jeden zaměstnanec. Velké pohřební služby by si něco takového nikdy nedovolily,“ tvrdí Kopal.

Podle něho velké firmy vždy mají dostatek osob, které se o pohřeb postarají. Minimálně by mělo jít s rakví pět osob, čtyři nosiči a jeden, který celý průvod řídí.

Dokonce se prý mnohdy stává, že lidé chtějí svého zesnulého nést. Je to pro ně čest a často firmy žádají, zda by se nemohli stát jedním z nosičů. A pohřební společnosti jim rády vyhoví.

Brigádníci se špatně hledají

Malé firmy podle aktualne.cz nemohou platit nosičům velké peníze. Hledají si tak na tyto pozice spíše brigádníky. Jenomže mladí lidé nechtějí takové práce dělat a u starších je zase mnohdy problém se sílou.

Pokud se navíc někdo najde, musí se pak vybavit oblečením, které zajišťuje firma. A to se malým společnostem mnohdy nevyplatí. Podle Kopala je tak nějaké řešení v nedohlednu.

Pravdou ale je, že mnoho lidí upřednostní menší levné firmy, zvlášť tehdy, když by si u větších a ověřenějších společností přáli rakev nést sami. Podle Kopala je tak problém jen částečný.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články