Zdraví občanů je přednější než svoboda pohybu, tvrdí odborník. Obhajuje opatření na hranicích

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vladimir krcmery
Zdroj: Profimedia

V minulých dnech slovenská vláda Eduarda Hegera zpřísnila koronavirová opatření na hranicích s Českem. Zareagovala tak na novou mutaci delta v zemi. Jenže kromě odpůrců toto rozhodnutí podpořil podle webu TVNoviny.sk i infektolog Vladimír Krčméry.

Odborník, který je na Slovensku velmi uznávaný, podle slovenského webu řekl, že vláda má právo omezit v určitém rozsahu lidská práva a svobodu pohybu. Expert na infekční nemoci a poradce slovenské vlády ve věci pandemie koronaviru rovněž podotkl, že lidské zdraví je to nejdůležitější.

Obávají se scénáře, který byl u nás

Vzhledem k velké obavě, že se na Slovensko dostane nová mutace delta, se vláda Eduarda Hegera rozhodla zpřísnit opatření. Ta se týkala lidí, kteří do země přijeli, ale i hranic celkově, protože ty zcela na některých místech uzavřela. Na těchto místech demonstrovaly podle TVNoviny.sk stovky lidí, někteří se dostali i do ostré potyčky s ochránci zákona.

Slováci na těchto hraničních pozicích odklízeli zábrany a dělali cokoliv, aby dali jasně najevo, že s tímto nesouhlasí. Mezi rozzuřeným davem byl i slovenský poslanec krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Peter Krupa. Ministr vnitra Roman Mikulec později prohlásil, že menší přechody opět otevřou.

slovensko hranice

Zdroj: Profimedia

Krčméry ale stojí plně za vládou. Obává se totiž, že pokud by vláda toto rozhodnutí neudělala, opakoval by se scénář podobný tomu z minulého roku. Například u nás v Česku přišla druhá vlna v momentě, kdy se mnoho Čechů vracelo domů z dovolených.  „Opatření omezují svobodu pohybu, ale druhá věc je právo na ochranu veřejného zdraví,“ řekl expert pro slovenský web.

Infektolog se také vyjádřil k tomu, že chápe jednu i druhou stranu a vláda před sebou nemá jednoduchý cíl. „Viděl jsem i protesty lidí, kteří nechtěli, aby s jejich dětmi chodily do školy nenaočkované děti. Obě strany mají právo vyjádřit svůj nesouhlas a vláda musí najít rovnováhu,“ dodal Krčméry.

Očkování je jediná cesta, tvrdí Krčméry

Slovenská kapacita patří podle TVNoviny.sk k jednoznačným zastáncům očkování. V minulosti již několikrát řekl, že očkování je jedinou cestou, jak zabránit velkému a nekontrolovatelnému šíření koronaviru napříč celým Slovenskem. Očkovaní lidé i podle něho budou mít méně komplikací na hranicích.

Zmínil se i o tom, že existují lidé se slabší imunitou. A odsouhlasil, že u nich ani dvě dávky očkování nemusí zaručit, že neonemocní, protože se u nich nevytvoří dostatek obraných látek. Na druhou stanu tvrdí, že těchto lidí je opravdu málo a v budoucnu by jim měla pomoci třetí dávka vakcíny.

Jestliže se tedy kdokoliv chystá na Slovensko a není očkovaný proti koronaviru, musí povinně podstoupit karanténu. V rámci několika týdnů se toto náhlé opatření netýká pouze pendlerů, tedy těch, kteří jezdí na Slovensko kvůli práci.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články