Z prognózy nepopulárního epidemiologa vás bude jímat hrůza. Má však pádné argumenty

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vladimir krcmery
Zdroj: Profimedia

Další vlnu epidemie předpokládá slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle jeho slov se objeví další mutace, které mohou mít až čtyřicetiprocentní úmrtnost. Předpovídá také zoonotickou chřipku, která způsobí obrovské počty mrtvých. Pohřební služby nebudou stíhat mrtvé pohřbívat. Řekl to ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle Krčméryho by země měly uzavřít hranice, vyhlásit karanténu a dodržovat další opatření, jinak se novým mutacím nevyhnou. Lidé by neměli oslavovat konec epidemie, protože ten je v nedohlednu. Podle jeho názoru by očkování proti koronaviru mělo být povinné.

Největším problémem jsou nové mutace

Mutace, které se objevily již dříve, jsou citlivé na schválené vakcíny ze 70 až 90 %. Problémem jsou novější – jihoafrická, brazilská a indická. Mají citlivost na vakcíny, která nejde zjistit nebo bude velmi nízká. I proto považuje epidemiolog očkování jako prevenci, kterou by měly země podpořit zákazem vycestování.

„Vím, že jsem nepopulární, ale nabádám nejen k opatrnosti, ale také k pokoře. Příští epidemií nemusí být koronavirus, ale například zoonotická chřipka (ptačí i jiná), kdy nebudeme stíhat pohřbívat,“ řekl Krčméry pro server CNN Prima NEWS. Jako zkušený lékař má za sebou například 30% úmrtnost na chřipku – stalo se mu to před 15 lety v Jižním Vietnamu.

Podle něj nás všechny nebezpečné formy nemocí ohrožují na životech. Při prvních příznacích nových epidemií je nutné přerušit veškeré kontakty s ostatními zeměmi. „Koneckonců jsme neštovice porazili tím, že maršál Tito uzavřel Jugoslávii tak hermeticky, že ani diplomaté nesměli ven. Výsledkem je, že jsme téměř 50 let neměli jediný případ neštovic,“ uvedl jako příklad.

Rektor Vysoké školy zdravotnictví a sociální péče svaté Alžběty v Bratislavě také uvedl další příklad: „Izrael před deseti lety také na dva týdny hermeticky uzavřel své hranice kvůli jednomu případu dětské obrny a povinně očkoval devět milionů lidí, tedy všechny občany a migranty. Jistě to bylo nepopulární, ale výsledek byl nula případů dětské obrny v Izraeli za posledních pět let.“

Naše karanténa nebyla kvůli koronaviru přísná, míní Krčméry

Jak se epidemiolog vyjádřil, pandemie koronaviru je podle něj mírnou epidemií, kterou zažil. Úmrtnost je totiž nižší než pět procent. „Neměli jsme ani přísnou karanténu, když to srovnám s jinými epidemiemi a zeměmi, například se SARS, ebolou, zoonotickou chřipkou.“

Koronavirus podle něj ničí ekonomiku a navíc zabíjí dvakrát – jednou kvůli samotnému viru a podruhé kvůli tomu, že jsou zanedbané další nemoci, které jsou kvůli covidu v pozadí. „V tomto ohledu jsou koronavirus a chřipka mnohem horší než například ebola. Zabíjí sice každého druhého a třetího člověka, ale díky tvrdé karanténě, očkování a léčbě se nám ji podaří zvládnout během několika měsíců,“ nebojí se vyjádřit svůj názor Krčméry.

„Dokud bude většina občanů ochotna dobrovolně souhlasit s očkováním – a nemám na mysli jen Slovensko nebo Evropu, ale celosvětově – nemyslím si, že dojde k horšímu scénáři, než jaký už jsme zvládli,“ řekl k současné situaci a zároveň tak udal prognózy na podzim a zimu letošního roku.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina Tomanová



Související články