Málo soukromí a sprcha dvakrát týdně. Ombudsman není spokojen s přístupem vazebních věznic k obviněným

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stanislav krecek
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Největším problémem v českých vazebních věznicích je nedostatek soukromí a zachování důstojnosti lidí ve vazbě. Pracovníci Kanceláře veřejného ochránce o tom informovali poté, co tato zařízení navštívili a zjišťovali, v jakých podmínkách obvinění žijí.

Podle České televize ke špatnému zacházení s obviněnými nedochází. V tomto ohledu je sice vše v pořádku, na druhou stranu je ale řada problémů, které by bylo třeba řešit.

Vězni mají podle informací ombudsmana velmi málo soukromí a za výrazný problém je považováno například i to, že jsou v jednotlivých celách instalovány bezpečnostní kamery.

„Jaké jsou problémy ve vazebních věznicích? Nedostatek soukromí, málo světla i vzduchu a minimální možnost trávení času mimo cely. Zjistili jsme to při systematických návštěvách vazebních věznic. Ochránce k tomu na tiskové konferenci představil souhrnnou zprávu,“ píše ombudsman na svém twitteru.

Pracovníci situaci zkoumali na základě návštěvy pěti náhodných vazebních věznic, v České republice je jich přitom celkem patnáct. Dohromady je u nás ve věznicích umístěno zhruba 19 000 osob, píše Český rozhlas.

Málo místa, tma a dusno

Podle serveru Seznam Zprávy se některé české vazební věznice potýkají s velkými problémy. Vězni v nich totiž musí fungovat v podmínkách, které jsou podle ombudsmana velmi nevhodné. Patří k nim například tmavé cely malých rozměrů, nulové soukromí a možnost sprchovat se pouze dvakrát týdně.

„Ve vazební věznici nesmí být porušována liská důstojnost, jako ostatně všude jinde,“ zdůraznil ombudsman Stanislav Křeček. Dodal, že lidé ve vazbě jsou stále nevinní, nejsou za nic odsouzeni, pouze čekají na to, co se s nimi bude dít dál. Je podle toho třeba k nim i přistupovat.

„V jednadvacátém století je otázkou, jestli je v souladu s důstojností člověka, pokud se může sprchovat jen dvakrát týdně. A pokud mu na týden přísluší dvoje trenky a ponožky. Jsme připraveni o tom s vězeňskou službou vést diskuzi,“ řekl pro Budějckou drbnu právník Milan Svoboda.

Posledním problémem, který dělá v tomto ohledu ombudsmanovi starost, je přístup věznic k volnočasovým aktivitám. Ačkoli evropské standardy mluví až o osmi hodinách, které by měli obvinění denně trávit mimo celu, realita je v Česku odlišná. Lidé se z pokoje mnohdy dostávají jen na šedesát minut, které jsou vyhrazeny k vycházce, upozorňuje server.

Zdroj: Ombudsman, Česká televize, Seznam Zprávy, Český rozhlas, Budějcká drbna, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články