Manželství pro všechny jde k poslancům. Očekávají se demonstrace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
lgbt
Zdroj: OneSideProFoto/Shutterstock.com

Poslanci začnou ve čtvrtek projednávat zákon pojednávající o manželství pro všechny, který umožní sňatky i gayům a lesbám. Aliance pro rodinu, která se zákonem nesouhlasí, tvrdí, že tím hrozí obchod s dětmi. Některá hnutí je přijdou podpořit. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Demonstrace měla začít již v osm hodin ráno. „Stát nesmí ukončit instituci manželství tak, jak ji známe. Stát nesmí dovolit obchodovat s dětmi a podporovat pronajímání děloh a nakupování pohlavních buněk z ekonomicky slabých zemí,“ mluví předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová. Ta zdůraznila, že celá akce proběhne za dodržování hygienických opatření.

Rodina je muž a žena

Podle informací se má akce zúčastnit něco kolem stovky lidí. „Jistě víme, že ke vzniku dítěte je pořád potřeba muž a žena, a že takzvaní dva tátové nebo dvě mámy jsou biologicky nemožní,“ dodala Jochová.

„Vůbec si nedokážu představit, jak naši rodinu může ohrozit to, když se budou moct vzít dva mí sousedé nebo dvě moje sousedky. Rozhodně nerozumím tomu, jakým konkrétním způsobem by ohrožení mělo probíhat,“ řekla Lucie Zachariášová, právnička iniciativy Jsme fér. Je jí samotné líto, že někteří stále tvrdí, že by to ohrozilo tradiční rodinu.

„Můžeme se bavit o nějakých ryze praktických věcech, což si myslím, že může být pro mnoho lidí důvodem, proč do manželství vstupují. Například společné jmění manželů nebo nějaké zvýhodněné manželské půjčky a podobně. Na to všechno gayové a lesby v registrovaném partnerství nemohou dosáhnout,“ sdělila Zachariášová.

Právnička věc ještě pro CNN Prima NEWS dovysvětlila: „A věc, která je velmi důležitá, jsou práva dětí a jejich postavení v rodinách. Ony už v rodinách v tuhle chvíli jsou, ale právně mají vždy pouze jednoho rodiče, což je především pro děti velmi ohrožující v případě, že se třeba rodiči něco stane.“e

Homosexuálové mohou registrované partnerství uzavírat od roku 2006. Před třemi lety Sněmovna začala řešit zákon manželství pro všechny. Zatím ale byla veškerá projednávání neúspěšná. 46 poslanců navrhlo změnit občanský zákoník a společně s tím povolit svatby i homosexuálním párům. Na ochranu tradiční rodiny se podepsalo 37 členů Sněmovny.

Ve světě jsou práva lepší

„Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Stejnopohlavní sňatky na celostátní úrovni nyní umožňuje ve světě 29 zemí, z toho 16 v Evropě. Většina těchto států dovoluje i adopci dětí homosexuálními páry. Naposledy schválila sňatky homosexuálům loni v květnu Kostarika,“ píše CNN Prima NEWS.

Pozadu nejsou ale ani jiné země. V některých mohou homosexuální páry uzavírat sňatky, ale pouze v určitých oblastech. Například v Mexiku to lze v polovině států. Jiné další země, jako zatím Česká republika, umožňují registrované partnerství. I přesto v některých zemích je homosexualita trestná, někdy i pod trestem smrti – v Nigérii, Somálsku a v mnoha afrických zemích.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články