Marek Hilšer odešel z předvolební debaty. Nelíbila se mu nerovná pravidla a upřednostňování favoritů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marek hilser
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer se včera rozhodl odejít z předvolební debaty na TV Nova. Nelíbilo se mu totiž, že mají kandidáti nerovné podmínky a favorité voleb budou debatovat zvlášť. Po 11 minutách tak podal svým protikandidátům ruku a odešel.

„Je to neférové především vůči voličům, kteří mají právo na to, aby jejich kandidáti vystupovali za rovných a spravedlivých podmínek. Mám za to, že prezident této země musí umět hrát férovou hru. Musím proto tuto debatu opustit,“ oznámil na úvod debaty.

Místo sebe nechal na pultíku jen fotografii se svou podobiznou, jak ukazuje i video zveřejněné na twitteru. Na sociální síti se pak Hilšera řada lidí zastala. „Jakkoliv Hilšer není můj kandidát, tak mu musím dát zapravdu, že rozdělovat kandidáty v předvolební besedě na dvě kategorie podle nějakých průzkumů, není fér,“ napsal jeden z uživatelů.

„Docela se divím, že ostatní na tohle ponižování přistoupili,“ dodal pak další sledující. Na druhou stranu to jiní vnímají jako možnost zviditelnit se. Hilšer se svým jednáním podle nich zviditelnil nejvíce, a jeho odchod z debaty tak byl vlastně chytrým krokem.

Na nerovné podmínky upozornil už dříve

V jednu chvíli to podle serveru Echo24 vypadalo, že Hilšer od voleb odstoupí. On potom ale potvrdil opak, když prohlásil: „Nemůžete bojovat s oligarchou, když máte oligarchu v zádech. A proto také kandiduji. Nechci, abychom vyměnili jednu vlivovou skupinu za jinou.“

Už od začátku se mu ale nelíbí, že média dávají přednost třem favorizovaným kandidátům, tedy Andreji Babišovi, Danuši Nerudové a Petru Pavlovi. Na to upozornil už v superdebatě na České televizi. Tam si problému všimlo i více lidí, jak je zřejmé například z textu zveřejněném na webové stránce katedry filosofie Masarykovy univerzity.

Tam autor textu Radim Bělohrad označuje za „něco neuvěřitelného“ vyjádření moderátora, že třetí třetina debaty bude více věnována favoritům. „Zatímco po zbytek pořadu byli generál a rektorka v záři reflektorů, ostatní byli odsouzení do rolí sekundantů, kteří jim to sice mohli znepříjemnit, ale sami sobě žádnou pozitivní image už budovat nemohli,“ uvádí.

Způsob, jak se zviditelnit

Podle mnohých občanů udělal Marek Hilšer svým odchodem z debaty na TV Nova pro sebe dobrý krok. To si myslí například i politik Miroslav Kalousek, který ale zároveň kandidáta kritizuje. „Pan senátor Marek Hilšer aneb Myš, která řvala. Koneckonců, je to také způsob, jak se zviditelnit. V Senátu se mu to za čtyři roky moc nepovedlo,“ uvedl na twitteru.

Ředitel zpravodajství TV Nova pak o odchodu Hilšera z debaty uvedl, že všichni kandidáti byli předem o konceptu debat informováni a s účastí souhlasili. Rozdělení do debat vychází podle jeho slov z průměrování výsledků všech předvolebních průzkumů relevantních agentur za poslední týdny.

Hilšer věděl, že bude favorizovaná trojice mluvit zvlášť. Přesto ale neodmítl debatu předem. Odešel až po jejím začátku, což je podle mnoha sledujících jasným důkazem toho, že mu také šlo o to se zviditelnit.

Zdroj: TV Nova, Twitter, Česká televize, Katedra filosofie Masarykovy univerzity, Echo24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články