Dle tří různých agentur do druhého kola postoupí Andrej Babiš a Petr Pavel

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Volby
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

První kolo prezidentskcýh voleb začne již tento pátek a hned tři agentury přinesly nejspíše jedny z posledních průzkumů. Výsledky se mění akorát na prvním a druhém místě, kde se střídají Petr Pavel a Andrej Babiš. Ze všech průzkumů tedy vyplývá, že by se ve druhém kole utkali právě tito dva.

Sběr dat dle agentury Ipsos probíhal ve dnech 5. až 8. ledna a průzkumu se zúčastnil reprezentativní vzorek 1 067 respondentů starších 18 let.

Agentura Median prováděla sběr dat v rozmezí 5. až 9. ledna a zúčastnilo se jej 1 024 respondentů.

V neposlední řadě agentura STEM prováděla sběr dat ve dnech 2. až 4. ledna a data byla sbírána od 2 008 občanů.

Jak agentury upozorňují, sběr probíhal před vynesením rozsudku v kauze Čapí hnízdo a před odstoupením Josefa Středuly. Dále platí, že je stále pouze kolem 60–65 % rozhodnutých voličů.

Dle Ipsos by nejvíce hlasů v prvním kole získal Babiš

Dle výsledků by Babiš získal 28,6 %, Pavel 27,8 % a Danuše Nerudová 24,6 %. Výsledky jsou tedy velmi vyrovnané.

Vysledky Ipsos

Zdroj: Ipsos.cz

Oproti předchozím průzkumům posílil Jaroslav Bašta, který se umístil na čtvrtém místě se ziskem 5,8 %.

Na pátem místě skončil Pavel Fischer s 5 %, který se v předchozích výzkumech dělil o pozici s Markem Hilšerem. Ten v tomto výzkumu oslabil a získal pouze 3 %.

„Nejvyšší potenciál má Petr Pavel (38,8 %), poté Danuše Nerudová (35,2 %) a Andrej Babiš (34,2 %). Poslední jmenovaný má však nejsilnější jádro, konkrétně 22,3 %. Nejslabší jádro z kandidátů na prvních třech místech pak má Danuše Nerudová, o jejíž volbě je pevně přesvědčeno 13,2 % voličů,“ uvádí autoři výzkumu.

Dle průzkumu se voleb zúčastní 67 % voličů, avšak tyto údaje bývají vyšší, než bývá skutečnost.

Dle Median zvítězí Pavel

Oproti tomu by dle výsledků agentury Median zvítězil v prvním kole Pavel s 29,5 % a Babiš by skončil druhý s 26,5 %. Danuše Nerudová skončila na třetím místě, a zaznamenala tak i zde propad. Výsledky Median jí stanovily 21 %.

Výsledky dalších kandidátů odpovídají Ipsos, kdy následují Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Karel Diviš, Josef Středula a Tomáš Zima.

Volební jádro mají nově nejvyšší Pavel i Babiš, které následuje Nerudová.

„Petr Pavel má nejvyšší volební potenciál (31 %), následuje ho Andrej Babiš (29 %) a Danuše Nerudová (23 %),“ uvádí dále výzkum.

Agentura STEM a vítězství pro Babiše

Pro CNN Prima NEWS provedla průzkum agentura STEM, ve kterém by zvítězil Babiš se ziskem 24,6 % v prvním kole, následovaný Pavlem s 22,7 %. Danuše Nerudová i v tomto průzkumu skončila na třetím místě s 21,4 %.

Oproti předchozím dvěma výzkumům skončil na čtvrtém místě Fischer s 4,4 %, Jaroslav Bašta byl až za ním s 4,1 %.

Agentura STEM se zaměřila i na druhé kolo a vytvořila dva hypotetické scénáře, ve kterých by se Babiš utkal s Pavlem nebo s Nerudovou. V obou případech by Babiš prohrál.

„Duel Petra Pavla s Danuší Nerudovou by pravděpodobně vedl k podstatně nižší volební účasti ve druhém kole. Doma by zůstali především podporovatelé Andreje Babiše z prvního kola, ale též část voličů obou kandidátů, pro které není podstatné, který z nich by se měl stát prezidentem,“ uvedli autoři ke třetímu možnému scénáři.

Výzkumy nepočítaly se změnami

Všechny tři průzkumy byly prováděny v době, kdy probíhal soud s Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo.

V pondělí 9. ledna byl Andrej Babiš byl zproštěn obžaloby, a není tedy jasné, jak tento výsledek ovlivní nepřesvědčené voliče. Ty by mohlo zproštění viny přesvědčit k jeho volbě.

„NEVINEN! Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ napsal Babiš na svém twitteru a Miroslav Kalousek si do něj rýpl, zda teď vůbec musí ještě kandidovat, když nepotřebuje imunitu.

Dalším faktorem, který výsledky ovlivní a není součástí výzkumů, je odstoupení Josefa Středuly.

„Nechci za prezidenta komunistického udavače (stojícího navíc aktuálně před soudem) ani komunistického vojenského rozvědčíka. Proto jsem se rozhodl odstoupit z prezidentské kandidatury a podpořit ve volbě jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z médii favorizované trojice – profesorku Danuši Nerudovou,“ odůvodnil své odstoupení na svém facebooku.

Jeho odstoupení však naopak dle politologů přinese hlasy Babišovi.

„Z analýz veřejného mínění v předchozích týdnech vyplynulo, že k překryvu elektorátu Josefa Středuly s elektorátem Danuše Nerudové nedochází tak často jako v případě elektorátu Andreje Babiše,“ řekl pro iRozhlas politolog a komentátor Lukáš Jelínek.

Zdroje: Ipsos, Median, CNN Prima news, Přehledně 24, Facebook, iRozhlas

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články