ČSSD na svém sjezdu zvolila nového místopředsedu a podpořila Josefa Středulu. Ten poté z kandidatury odstoupil

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Michal Smarda
Zdroj: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Michal Šmarda v čele ČSSD pokračuje ve změnách, které slíbil a které mají vést ke vzkříšení strany. Oznámil proto na sjezdu strany 7. ledna své spojení s odbory a podpořil Josefa Středulu. Ten však včera večer na konci debaty na České televizi oznámil, že z kandidatury odstupuje. To vede dle Šmardy ke ztížení volby prezidenta. Středula přitom své příznivce otevřeně vyzval k podpoře Danuše Nerudové.

Sjezd sociálních demokratů proběhl v sobotu 7. ledna v Brně v hotelu Passage, kde volili nového místopředsedu. Zvolený Tomáš Petříček totiž na svou funkci rezignoval.

Také představili svou strategii pro návrat do Poslanecké sněmovny, jejíž součástí je užší vztah s odbory. „Čím užší, tím lepší,“ uvedl dle iDNES k těmto vztahům Šmarda.

Tandem se Středulou

Ze 44. sjezdu sociálních demokratů vyplynulo, že se Šmarda dohodl s Josefem Středulou na úzké spolupráci.

Právě tandem s odbory má být jednou ze strategií návratu strany do Poslanecké sněmovny. Šmarda si od spolupráce s odbory slibuje, že bude strana pomáhat lidem v České republice.

Kromě toho pracuje Šmarda na oddlužení strany a snaží se ve straně udělat „úklid“.

„Máme za sebou rok nula, velký úklid. My jsme potřebovali dát do pořádku některé věci, které v sociální demokracii pořádku nebyly. Bylo to hlavně naše hospodaření. Dnes je sociální demokracie hospodářsky zdravá. Je to chvíle, kdy se můžeme vydat na cestu zpět do Poslanecké sněmovny. V polovině roku vám představíme úplně novou sociální demokracii, s novými lídry,“ sdělil Šmarda na tiskové konferenci po sjezdu.

Šmarda jako největší chybu strany vidí v koalici s ANO, kdy prosadili mnoho změn na úkor obyvatel. Jako příklad uvedl změnu daní.

Dalším bodem programu byla jediná personální změna. Petříčka, který rezignoval, vystřídal ve funkci Karel Machovec.

Podpora Středuly a následná kritika

Na sjezd dorazil i v té době ještě kandidát na prezidenta Josef Středula. A právě jemu vyjádřili zástupci sociálních demokratů podporu.

„V tuto chvílí podporuji samozřejmě kolegu Středulu, se kterým jsme začínali v odborech v devadesátkách,“ uvedl Šmarda.

Na dotaz novinářů, koho podpoří v případě, že se Středula nedostane do 2. kola, zda Petra Pavla nebo Danuši Nerudovou, odpověděl Šmarda, že by mu to připadalo jako si vybírat „mezi ODS a již neexistující ODA“.

Že to bude pro něj těžká volba, ukázalo i jeho vyjádření na Středulovo odstoupení z kandidatury, které Šmarda sdílel na svém twitteru.

„Rozhodl jsem se odstoupit a podpořit profesorku Danuši Nerudovou,“ oznámil Středula v závěru debaty v České televizi.

Zejména pro zástupce sociálních demokratů byl tento krok šok poté, co mu den předtím vyjádřili podporu.

„Středulovo odstoupení považuji za obrovský podraz na nás všechny, kteří jsme ho podporovali a chtěli ho volit!“ reagoval velmi rozhořčeně například Zdeněk Škromach.

Šmarda se následně vyjádřil pro Novinky tak, že je nyní na jednotlivých členech, koho budou volit. „My jako strana nebudeme dávat našim členům žádné doporučení, vyjádříme se k tomu každý sám za sebe,“ dodal s tím, že on sám osobně má již vybraného jiného kandidáta.

Zdroje: iDNES, Twitter, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články