Michal Šmarda ve vedení ČSSD řeší dluhy strany a problémy s odchodem členů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Michal Smarda
Zdroj: Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia

Politická strana ČSSD má za sebou nelehké časy. Odchod z Poslanecké sněmovny po prohraných volbách, změna ve vedení, prodávání majetku či odchod členů jsou jen vrcholem ledovce. Nové vedení se však snaží problémy postupně řešit a i nadále se strana vyjadřuje ke všem aktuálním problémům České republiky.

„Sociální demokracie za tu dlouhou dobu přežila řadu těžkých zkoušek, tak věřím, že zvládne i tuhletu,“ uvedl 9. října 2021 po oznámení výsledků voleb tehdejší předseda strany Jan Hamáček.

Problémy s financemi i se členy

Hamáčka ve funkci vystřídal Michal Šmarda a prohlásil, že prohrané volby jsou jasným znamením od lidí, že je třeba se vydat jiným směrem.

A vzal to takříkajíc od podlahy. Hlavní výzvou bylo vypořádat se s třísetmilionovým dluhem.

„Víme, že v minulosti si sociální demokracie půjčovala peníze, aby dělala ty obrovské megalomanské kampaně, najímala si externí konzultanty. To bylo ještě z dob Jiřího Paroubka, kdy jezdily na náměstí ty obrovské pojízdné cirkusy. A ty peníze pak v kase zkrátka chyběly. Mluvíme o desítkách, stovkách milionů, které byly potřeba vyřešit. A my jsme je vyřešili,“ řekla pro iRozhlas místopředsedkyně Daniela Ostrá.

A tak se ČSSD pustila do prodeje majetku. Jednou z nemovitostí byl například Lannův palác v Praze. Finance trápí stranu opravdu významně, protože oproti 160 milionům, které dostávala po dobu svého působení ve Sněmovně, má nyní strana pouhé 4 miliony.

Dříve patřila mezi největší strany a měla i 24 tisíc členů. Dnes jich má strana kolem 8 tisíc a řeší další odchody.

„Když mám mluvit za sebe, jako Danielu Ostrou, tak je načase rebranding. A to úplný. Myslím, že úplně stačí identita jako Sociální demokracie. Máte v tom tu minulost – to dobré i to špatné. A nemáte tam ty přízviska jako strana a tyhle věci. ČSSD prostě udělala spoustu dobrých věcí. Ale je to ta koule na noze v tenhle moment. Čistě ta stará značka,“ řekla Ostrá v rámci zmiňovaného rozhovoru pro iRozhlas.

Dle Šmardy je třeba změna stanov. „Předsedu a jeho zástupce by po registraci stanov na ministerstvu vnitra napříště nevolili delegáti, ale přímou volbou všichni členové ČSSD,“ uvádí webové stránky ČSSD.

Strana je aktivní na sociálních sítích

Strana je však stále aktivní, a to zejména na sociálních sítích, kde se vyjadřuje k aktuálnímu dění. Například i k výsledkům předvolebních modelů, dle kterých by se ČSSD opět dostala do Sněmovny.

Komunikace strany s voliči probíhá jak prostřednictvím facebooku Michala Šmardy, tak facebooku a twitteru strany.

Hlavními tématy příspěvků jsou tak v poslední době například zdražování či volba prezidenta. Strana ČSSD oficiálně podpořila mezi kandidáty Josefa Středulu s tím, že prezidentem by měl být „člověk, který má na zřeteli dobro nás všech“.

V případě zdražování ČSSD již dříve upozorňovala, že by se měly zastropovat ceny energií, a aktuálně navrhuje třeba vyčlenit 60 % produkce ČEZ pouze pro český trh.

Zdroj: iRozhlas, ČSSD, Přehledně24, Facebook Michal Šmarda, Facebook ČSSD, Twitter ČSSD

Autor: Soňa Jiroutová



Související články