Mendelova univerzita přišla o část akreditací. Nerudová za to nemůže, ujistil Plaga

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
robert plaga
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Mendelova univerzita v Brně přišla o část akreditací. Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) se shodla na jejich odebrání v rámci doktorských studijních programů v ekonomických vědách. Podle šéfa úřadu Roberta Plagy se nejedná o jakékoli pochybení Danuše Nerudové.

Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství se usnesla na odnětí institucionální akreditace Mendelově univerzitě pro doktorský stupeň studia v ekonomické oblasti vzdělávání a rozhodla o zániku oprávnění uskutečňovat doktorský studijní program Ekonomika a management,“ uvedl Plaga na twitteru.

Nerudová je v tom nevinně

V posledních několika týdnech se o Mendelově univerzitě mluvilo především ve spojení s kandidátkou na prezidenta Danuší Nerudovou. Na dotaz, zda za odebrání akreditací může nějakým způsobem i ona, Plaga podle Novinek odpověděl, že nikoli.

Primární zodpovědnost má podle jeho slov děkan fakulty a garanti jednotlivých oborů. „My jako Rada Národního akreditačního úřadu můžeme pouze doporučit zahájení další kontroly s důrazem na vnitřní systém řízení kvality a dalších oblastí,“ řekl Plaga podle iDNES na tiskové konferenci.

„Věřím, že univerzita získá institucionální akreditaci pro ekonomické obory brzy zpět a z celé věci vzejde ještě silnější,“ napsala sama Nerudová k situaci na twitteru. V komentářích se ale dočkala spíše kritiky.

„Vy jste teda hustá, to já bych chodila kanálem,“ napsal jeden z uživatelů. „Jo, jistě. Může za to uklízečka, která to tam místo vás celé řídila. Vy za nic nemůžete,“ uvádí další komentář. Na druhou stranu někteří lidé zůstávají na straně Nerudové.

„Paní Nerudová, já osobně jsem nikdy nevěřil těm útokům na vás. I jsme se doma kvůli tomu trochu pohádali. Jsem rád, že se to potvrdilo,“ napsal jeden z podporovatelů bývalé rektorky.

Škola rozhodnutí zatím analyzuje

Vysoká škola ve svém prohlášení sdělila, že bere na vědomí dnešní rozhodnutí Národního akreditačního úřadu, čeká však na vyhotovení zápisu z jednání a situaci bude dále analyzovat.

„Již byly nastaveny nové, podstatně zpřísněné standardy v požadavcích na školitele, sjednoceny požadavky na studenty doktorských studijních programů, zpřísněny podmínky přidělování témat disertačních prací a v neposlední řadě ukončena spolupráce se zahraničními agenturami, doporučujícími ke studiu platící studenty z ciziny,“ píše se ve sdělení.

Děkan Provozně ekonomické fakulty Pavel Žufan, který měl podle Plagy za celou událost z velké části zodpovědnost, už v prosinci ohlásil rezignaci. Fakultě se za něj doposud nepodařilo najít náhradu.

Zdroj: Novinky, Twitter, Mendelova univerzita, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články