Miloš Zeman hledá domácí a lékařské služby. Hrad vypsal konkurz na novou pečovatelskou společnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Profimedia

Kancelář prezidenta republiky poptává pro prezidenta Miloše Zemana služby domácí a lékařské péče. Byl vypsán konkurz na práci, při které by se o prezidenta někdo postaral s ohledem na jeho zdravotní stav, a to konkrétně od začátku května až do konce jeho prezidentského období v roce 2023. O vypsání výběrového řízení informovala ČTK.

V současné době o Miloše Zemana pečuje soukromá firma Senior Home Group. Ta ho má na zámku v Lánech na starosti od jeho propuštění z nemocnice, kde byl až do listopadu loňského roku. Smlouvu s prezidentem má uzavřenou do konce dubna.

Proto bylo vypsáno výběrové řízení, které má najít tu správnou náhradu. Zájemce o zakázku musí mít smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na poskytování domácí péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění i péče nehrazené.

Možná se potká se starými známými

Informace o tom, že prezident hledá novou péči, zveřejnil Věstník veřejných zakázek. Senior Home Group se prozatím k celé věci jasně nevyjádřila, podle jejího zástupce z vedení se zatím firma neseznámila s konkrétními podmínkami výběrového řízení.

Není tak jasné, zda se bude o pozici ucházet opět společnost, která se o prezidenta starala doposud, pokud ano, je možné, že se časem potká při péči se starými známými. Sestry společnosti se od jeho propuštění z nemocnice starají o prezidenta 7 dní v týdnu 24 hodin denně.

Od listopadu, kdy byl Zeman propuštěn z nemocnice, až do konce ledna letošního roku údajně Hrad za péči o prezidenta zaplatil přes 680 000 korun. Tuto informaci uvedl již před časem server Seznam Zprávy. Na podzim se žádné výběrové řízení nekonalo a smlouva se Senior Home Group byla uzavřena jako zakázka malého rozsahu.

Neustálý dohled

Prezident Zeman byl hospitalizován v minulém roce několikrát po sobě. Přesné důvody nikdy nebyly známy. Od té doby se ale pohybuje na vozíčku, přihoršil mu také covid, který dostal ke všem svým zdravotním problémům. V současné době dodržuje mnoho zdravotních návyků.

Zeman musel přestat kouřit doutníky, vyhýbá se alkoholu, má upravený jídelníček. Potřebuje pomoci s pohybem a s kontrolou léků, které bere. Starost o něho tak pro vybranou firmu znamená zakázku na 24 hodin denně bez přestávky s tím, že ho doprovází pomoc i na různé akce.

Ačkoli se dříve mluvilo o tom, že by mohlo u Zemana jít kvůli konzumaci alkoholu o cirhózu jater, prezident několikrát v médiích zopakoval, že nic takového není pravda a že pouze trpí nechutenstvím.

Zdravotních komplikací má ale očividně více a jen jeho nejbližší lékař ví vše.

Zdroj: Věstník veřejných zakázek, ČTK, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články