Miloš Zeman jednal v Lánech se švýcarským prezidentem. Oba si přejí vítězství Ukrajiny namísto shnilého kompromisu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Ve čtvrtek dopoledne se na zámku v Lánech sešel český prezident Miloš Zeman se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem. Na tiskové konferenci po jejich jednání ocenil Zeman, že se Švýcarsko připojilo i přes svou neutralitu k sankcím proti Rusku. Oba státníci uvedli, že mají na konflikt na Ukrajině stejný názor a doufají, že výsledkem konfliktu nebude shnilý kompromis, ale vítězství Ukrajiny. Cassis měl také v plánu sejít se i se šéfem české diplomacie Janem Lipavským.

Švýcarsko se po dlouhá léta drží stranou od konfliktů a drží si neutrální postoj. O to významněji působí jeho odsouzení konfliktu na Ukrajině a podpoření sankcí proti Rusku. Také přijalo kolem 50 tisíc ukrajinských uprchlíků.

Oba státníci si přejí vítězství Ukrajiny

„Obě strany doufají, že tento konflikt bude vyřešen nikoliv shnilým kompromisem, ale vítězstvím Ukrajiny,“ sdělil prezident Zeman po jednání v Lánech.

Švýcarský prezident zdůraznil, že Švýcarsko přes svou neutralitu přebírá sankce, pro které se rozhoduje Evropská unie a dává tím jasně najevo, že stojí za západními hodnotami.

„Jsme velmi citliví vůči humanitární krizi, která postihla celou Evropu. Pomáhali jsme na hranicích Polska, Moldávie i Slovenska a přijali jsme 50 000 ukrajinských uprchlíků. Jako Švýcarsko máme diplomatické vztahy s Ukrajinou i s Ruskem. Přijde doba jednání o míru a možná i tady bychom mohli trochu pomoci,“ uvedl Cassis.

Diplomatické vztahy obou zemí

Na jednání se také oba státníci vyjádřili k vztahům ČR a Švýcarska. Vzájemné vztahy vyzdvihli s tím, že například obchodní vztahy Cassis označil za výborné.

Prezident Zeman zase uvedl, že by se Česká republika mohla u Švýcarska inspirovat zejména v oblasti inovací. Jako první takový krok prezident vnímá zřízení funkce ministryně pro vědu a inovace, kterou se rozhodla zřídit vláda Petra Fialy.

S blížícím se českým předsednictvím v Evropské unii se také hovořilo o vztahu Švýcarska a EU. „Vylíčili jsme, jaká je naše pozice a jakou cestu sleduje švýcarská vláda, pokud jde o EU,“ sdělil na tiskové konferenci Cassis.

Během tiskové konference také oba prezidenti připomněli pomoc Švýcarka českým uprchlíkům v roce 1968. „Chtěl jsem poděkovat Švýcarsku za pomoc, kterou poskytlo československým emigrantům po sovětské okupaci Československa v roce 1968,“ zaznělo mimo jiné v projevu prezidenta Miloše Zemana.

Švýcarský prezident je volen z řad sedmičlenné federální vlády oběma komorami parlamentu na jeden rok. Není tedy oficiální hlavou státu, je však jejím reprezentantem.

Zdroj: ČTK, iDNES, Novinky, Twitter, Hrad

Autor: Soňa Jiroutová



Související články