Minář končí v politice. Jeho hnutí nemá dostatečnou podporu 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
mikolas minar
Zdroj: Profimedia

Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář loni v prosinci s jeho spoluprací vzniklo hnutí Lidé PRO. Dnes ale oznámil, že končí a podpoří jiné demokratické strany.

Informace o konci v politice přišel bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka. Ten společně s ním na projektu spolupracoval. Následně to subjekt potvrdil i v tiskové zprávě.

Hnutí usilovalo o celkem 500 tisíc podpisů, aby následně mohlo kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Podle informací ale doposud nasbíralo pouze 39 250 hlasů. „Budu dál prosazovat své hodnoty a hledat cesty, ať to nedopadne jako vždy,“ napsal na Twitteru David Odráčka.

„Projekt Lidé PRO končí, podpoří demokratické strany. Cíl je rozumná, moderně uvažující a stabilní vláda. Musíme se zbavit Babiše a úpadku, stavět funkční a přívětivý stát, řešit dlouho přehlížené problémy,“ napsal také Ondráčka.

Raději podpoří stranu, nechce tříštit politické spektrum

„Projekt Lidé PRO končí. Nepodařilo se nám sebrat dost podpisů. Proto dodržíme svůj slib. Nebudeme tříštit politické spektrum další malou stranou. Odstupujeme a podpoříme opoziční demokratické strany“, uvedlo hnutí. Minář totiž považuje za důležité podpořit stávající opoziční strany, než aby jim zbytečně bral tolik důležité voliče.

Hnutí chtělo do konce března získat 100 000 hlasů. Nicméně za současných okolností koronavirové pandemie se to nepodařilo. Masivní kampaň, kterou měli v plánu musela jít stranou. I přesto si Minář bere za cíl lidi přesvědčit, aby šli volit. „Lidé PRO také vyzvalo aktivní občany i opoziční strany — Piráty, STAN, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, aby svoji pozornost mnohem víc zaměřily na nevoliče, zklamané voliče vládních stran a seniory,“ píše CNN Prima News.

„Spoluvytvářeli jsme na opoziční strany tlak, aby dotáhly své spojenectví. A když se ukázalo, že poptávka po nové straně není tak velká, odstupujeme v jejich prospěch, abychom netříštili. Přesvědčivé vítězství demokratického tábora je totiž pro tyto volby to nejdůležitější,“ vyjádřil se Minář.

Minářův odchod podruhé

Minář Milion chvilek opustil loni na podzim. Jeho nástupcem se stal Benjamin Roll, který tehdy veřejnost informoval, že se jedná o občanskou iniciativu a nikdy v žádném případě nebude kandidovat ve volbách. Někteří politologové si ale myslí, že by Minářova politická strana oslabila opozici.

Milion chvilek vznikl v roce 2017 po volbách, které vyhrálo hnutí ANO. Spolek od samého počátku pořádá demonstrace, na kterých kritizuje chování premiéra Andreje Babiše (za ANO) i jeho střet zájmů a nedodržování slibů. Před dvěma lety se podle organizátorů demonstrace na Letné zúčastnilo až 250 tisíc lidí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články