Ministerstvo chystá kontrolu marží u vybraných potravin. Zdražování se dotkne každé třetí domácnosti

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Zdenek Nekula
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině pocítili občané České republiky další vlnu zdražování. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) spolu s ministerstvem zemědělství začal v souvislosti s tímto zdražováním sledovat ceny masa, másla a pečiva. Ke kontrolám bude přizváno i ministerstvo financí.

Stejná kontrola proběhla u cen pohonných hmot, které vzrostly v některých případech neadekvátně. Ministr z tohoto důvodu svolal mimořádné jednání se zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula ke kontrolám uvedl, že byly zaznamenány případy, kdy obchodní přirážka činila i 255 %. Jedná se dle něj o zneužívání současné situace a kontrolami tomu chce zabránit.

Mechanismy kontrol nejsou známy

Mechanismy, pomocí kterých budou kontroly probíhat, nebyly sděleny. Kontroly by dle ministra měly trvat přibližně 3 měsíce. Stejně tak nebyly uvedeny sankce, které budou následovat u zjištěných pochybení.

„Zaznamenali jsme případy, kdy obchodní přirážka na točeném salámu byla 246 procent, na standardní šunce dokonce 255 procent. To jsou čísla, u kterých už se člověk musí pozastavit nad tím, zda je to v pořádku. Ano, máme volné tržní prostředí, ale není možné, aby zemědělci byli takto zmáčknutí, prodávali za ceny, které jim ani nepokryjí náklady, a přitom jiní měli neúměrně vysoké marže,“ dodal pro iDNES Nekula po setkání se šéfem ÚOHS Petrem Mlsnou.

Uvedl, že taková situace je dlouhodobě zejména u masa, kdy cena masa v obchodech neúměrně roste, ale producenti nedostanou adekvátně k této ceně zaplaceno.

Jan Doležal, prezident Agrární komory, však vyjádřil nad touto kontrolou obavy. Jedná se prý o pěkné gesto, ale k ovlivnění cen dle něho nejspíše nedojde. Přirážky u zpracovaných potravin mohou totiž být až 100 %.

K situaci se vyjádřil i Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. „Tempo růstu cen potravin je právě díky obchodním řetězcům v porovnání s celkovou inflací stále poloviční. Takto přesně funguje konkurenční trh – drží ceny dole a brání dominantním výrobcům, aby zneužívali svou pozici,“ uvedl minulý týden pro iDNES.

Také upozornil na to, že při kontrolách se musí zahrnout celý řetězec od zemědělců přes potravináře až po obchod.

Obdobná kontrola proběhla nedávno i u marží cen benzínu a nafty nebo například v roce 2017, kdy byla skokově zdražena másla.

Řešením by mohla být novela zákona

Plánovaná novela ministerstva zemědělství by měla situaci vyřešit. Její podstatou je spravedlivější rozdělení zisku mezi zemědělce, zpracovatele a obchodníky. Dále novela počítá se snížením hranice posuzování firem s významnou tržní silou z nynějšího obratu pět miliard korun ročně na 51 milionů korun. Došlo by tak k rozšíření posuzovaných subjektů.

„Dnes můžeme kontrolovat v této oblasti přibližně 12 obchodních řetězců, po novele by měl zákon dopadat až na přibližně 800 subjektů z celého sektoru,“ řekl po jednání s Nekulou předseda ÚOHS Mlsna.

„Předchozí vláda přijetí zákona neustále oddalovala, my jsme jej v nejkratším možném termínu znovu předložili, bohužel i nyní stejní lidé z opozice přijetí zákona nadále zdržují. Česká republika přitom byla jeden z lídrů, který směrnici k nekalým obchodním praktikám požadoval, nyní jsme poslední v Evropě, kde ještě legislativa nebyla přijata,“ uvedl Nekula na tiskové konferenci.

Zvyšování cen se dotkne každé třetí domácnosti

Současná situace má citelný dopad na domácnosti, které řeší zdražování ve všech oblastech. „Tato vláda neudělala pro lidi vůbec nic z hlediska pomoci v boji proti vysokým cenám energií a pohonných hmot,“ podotkl předseda ANO Andrej Babiš.

Vláda sice opakovaně slibuje, že situaci se zdražováním bude řešit, ale konkrétní opatření zatím nepředstavila. „Jako vláda se zabýváme energetickou bezpečností, zajištěním energií, strategickými kroky, které zajistí dostatek energie za přijatelné ceny. Abychom ty kroky mohli udělat, tak je nemůžeme dopředu komentovat,“ uvedl Fiala.

Ekonomka Danuše Nerudová pro ČT24 uvedla, že dopady budou citelné pro každou třetí domácnost. „Hovoříme už o zasažení střední třídy, což jsou učitelé, sestry, pošťáci – lidé, kteří nebyli zvyklí, že by si museli chodit pro sociální dávky,“ varovala.

Zdroje: iDNES, iRozhlas, CNN Prima NEWS, ČTK, ČT24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články