Ministerstvo obrany žádá navýšení rozpočtu o 1,4 miliardy korun. Plánuje nakoupit automobily Tatra

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jana Cernochova
Zdroj: Profimedia

Ministryně obrany Jana Černochová prostřednictvím dopisu požádala ministra financí Zbyňka Stanjuru o zvýšení rozpočtu pro její resort. Důvodem má být urgentní nákup vojenského vybavení. Dalších 1,4 miliardy korun má v plánu uvolnit samotné ministerstvo. Dohromady tak ministerstvo obrany plánuje nakoupit vojenské vybavení za 2,8 miliardy korun. Většina finančních prostředků by měla jít na nákup nákladních automobilů značky Tatra.

Žádost ministryně vychází zejména ze slibu vlády, že pokud by ministerstvo potřebovalo přidat finance, bude mu vyhověno. Důvodem má být zhoršená bezpečnostní situace související s válečným konfliktem na Ukrajině.

Byli osloveni čeští zbrojaři

Ministryně byla vyzvána Bezpečnostní radou státu, aby zjistila možnosti, které Česká republika má pro urgentní nákup. Úřad tedy oslovil české zbrojaře, a ti mají odpovědět, co jsou schopni přednostně dodat.

Z informací od zbrojařů má nyní vláda možnost nakoupit nákladní automobily Tatra v hodnotě 2,8 miliardy korun. Právě z toho důvodu nyní ministerstvo žádá o peníze vládu.

Ministerstvo obrany obdrželo z rozpočtu státu 89,15 miliard korun. Původně byl rozpočet o 1 miliardu nižší, ale na žádost Černochové byl navýšen. Peníze navíc byly použity na nákup ručních palných zbraní.

„Plním to, co jsem říkala, že budu o finanční prostředky žádat průběžně podle toho, jak budu vědět, co budeme schopni utratit,“ řekla pro ČT24 Černochová. „Chápu, že situace je ve všech resortech složitá, že peníze mohou chybět školákům, v sociální oblasti, ve zdravotnictví. Že peněz je nedostatek a já nemůžu být křeček, který si stahuje peníze pod sebe a nedokáže je utratit,“ dodala, ale doplnila, že bude nejspíše potřebovat další finance.

Automobily Tatra budou ještě letos

Automobily má dodat kopřivnický výrobce ještě letos. „Tatra je připravena přednostně plnit objednávky pro Armádu České republiky,“ sdělil Andrej Čírtek, mluvčí automobilky Tatra Trucks.

„Je skvělé, že i český obranný průmysl se nám snaží vyjít vstříc,“ ocenila přístup ekonomická náměstkyně Blanka Cupáková. Ta také uvedla, že ministerstvo obrany může v případě zvýšeného ohrožení uplatňovat při urgentních nákupech v oblasti obrany a bezpečnosti jednací řízení bez uveřejnění.

„Naprosto logicky jsme ale opatrní, abychom i zpětně urgentní nákupy z hlediska dodržení všech legislativních pravidel byli schopni obhájit, stále jsme si vědomi toho, že hospodaříme s penězi daňových poplatníků,“ poznamenala dle ČT24 Cupáková.

Navýšení financí pro ministerstvo v příštích letech

Krize na Ukrajině zvýšila tlak na to, aby členské státy NATO dostály závazku a vydávaly na svou obranu 2 % HDP. Česká republika se zavázala, že tohoto cíle dosáhne v roce 2025. Ministerstvo obrany však na toto dlouhodobě reaguje kriticky a uvádí, že nelze připravit zbrojní zakázku v krátké době, a tedy je třeba zavést tyto odvody co nejdříve.

Při ministerstvu by měl být zřízen obranný fond. Díky němu bude mít ministerstvo obrany lepší přehled o tom, kolik peněz má k dispozici na příští rok. Ministerstvo tak bude moci naplánovat své výdaje efektivněji.

Zdroje: ČT24, CNN Prima NEWS, Novinky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články