Ministerstvo spustilo Mapu internetu. Uživatelům se ale příliš nelíbí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Internet
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) využilo dat Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a vytvořilo takzvanou Mapu internetu. Internetový portál ukazuje, kde je v České republice jaké připojení k internetu. Podle některých má ale projekt své „mouchy“.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se snaží o co nejlepší pokrytí republiky kvalitním internetovým připojením. Pro stránky ministerstva o tom promluvil šéf tohoto resortu Josef Síkela.

„Kvalitní připojení k internetu je prioritou MPO. Pokrytí bílých míst na mapě a výstavba sítí nové generace je základní součástí rozvoje venkovských oblastí,“ vysvětlil.

Mapa ukáže, jaký internet je k dispozici

Pomoci jim s tím má nový projekt nesoucí název Mapa internetu. Spuštěním webového portálu se MPO pochlubilo minulé úterý na svém facebooku. Podle popisku se budou moci lidé podívat, jací poskytovatelé nabízí v jejich místě bydliště internet a jaká je jeho rychlost.

„Portál poskytne interaktivní mapu s přehledem komunikačních sítí umožňujících přístup k internetu v pevném místě v různých rychlostních i technologických kategoriích podle toho, co konkrétní poskytovatelé deklarují,“ vysvětlil záměr ministerstva Síkela.

Data poskytl telekomunikační úřad

Mapa byla vytvořena na základě dat, které každý rok sbírá Český komunikační úřad (ČTÚ). Projekt pomůže nejen lidem, ale také odborníkům. Ti si nyní budou moci lépe zjistit, v kterých místech pokrytí chybí a kde by stálo za to na něm zapracovat například za pomoci dotací.

Mapa internetu je přístupná online. Po spuštění stránky se objeví mapa, kterou si může uživatel libovolně přiblížit. Po kliknutí na název obce se pak ukážou podrobnosti o tamním připojení, například kolik je v místě provozovatelů, jakou rychlost nabízejí či počet disponibilních přípojek.

Uživatelé nadšení nejsou

Podle internetového serveru Živě zabývajícího se technikou má ale projekt řadu nedokonalostí. Například je to nepřehlednost mapy, body označující maximální dostupnou rychlost v okolí nejsou vždy dostupné a data mnohdy neodpovídají realitě.

Na tom se shodli také lidé v komentářích. „Přesně něco takové jsem chtěl! Super, bohužel jako vždy to pokulhává na datech,“ napsal jeden z uživatelů. „Prověřil jsem 4 adresy. Úspěšnost nic moc,“ napsal Milan. „Jejich mapa mi tvrdí, že u mě v domě optika není. Já na optiku 100Mbit běžím už skoro 2 roky,“ uvedl další.

Ani samo ministerstvo nevylučuje, že některá data mohou být uvedena špatně. Chybné informace totiž mnohdy poskytují sami internetoví zprostředkovatelé. Ministerstvo tak vybízí, aby lidé hlásili špatné informace pomocí  formuláře na stránkách.

Zdroj: Mapa internetu, Ministerstvo průmysl a obchodu, Živě, Facebook

Autor: Markéta Mladá



Související články