Ministerstvo začalo některým rodinám vyplácet příspěvek 5 000 korun na dítě. Ostatní si budou moci zažádat od 15. sprna

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

O jednorázový příspěvek, tzv. Jurečkovné, který má pomoci rodinám s dětmi s rostoucími výdaji, budou moci rodiče zažádat od 15. srpna. Rodiny, které již mají nárok na příspěvek na dítě, o něj žádat nemusí a už jim je postupně vyplácen.

Ministerstvo práce a sociálních věcí vytvořilo ucelený přehled otázek, které žadatele zajímají. Podrobné instrukce jsou dostupné na webových stránkách ministerstva.

Žadatel bude potřebovat identitu občana

Rodiče, kteří pobírají přídavek na dítě, o dávku žádat nemusí a její vyplácení bylo těmto rodinám již zahájeno.

Pro ostatní rodiny bude systém spuštěn později.

„Žádosti budou spuštěny od 15. srpna, takže od pondělí. Je ale na rodičích, jak rychle budou muset žádat, je to jejich rozhodnutí. Nemusí tedy využít hned termín 15. srpna,“ uvedl dle Novinek Marian Jurečka.

Žádost bude možné vyplnit na této stránce pomocí jednoduchého formuláře. Aby rodič mohl touto cestou požádat, bude potřebovat elektronickou identitu občana (bank ID, NIA ID aj.). Identita občana slouží občanům České republiky k bezpečnému a jednoduchému přihlašování do různých portálů státní a veřejné správy.

Návod na založení identity občana naleznete na těchto webových stránkách. Nejprve si musíte stáhnout aplikaci Mobilní klíč a následně se řídíte pokyny této aplikace. V rámci ověření identity budete poté muset navštívit Czech POINT.

Pokud identitu občana nechcete, tak budete mít možnost žádost podat na vybraných pracovištích Czech POINT (na krajském, městském nebo obecním úřadu).

„Příspěvek pak bude vyplacen do 30 dnů ode dne podání žádosti,“ slibuje ministerstvo.

Kdo má na příspěvek nárok?

O příspěvek mohou požádat všichni, kdo splňují podmínku, že jejich příjem v minulém roce nepřesáhl milion korun hrubého. Kromě rodičů mohou o příspěvek požádat i adoptivní rodiče a pěstouni.

Další podmínkou je pak věk dítěte, kdy budou mít nárok rodiny s dětmi narozenými od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022. Samozřejmostí je trvalý pobyt a bydliště v České republice.

Dle odhadů ministerstva bude dávka vyplacena 1,6 milionu dětí a dostane ji tedy 1,1 milionu domácností.

Příspěvek má své kritiky

Podle některých expertů jednorázový příspěvek rodinám příliš nepomůže, protože ceny energií i jídla i nadále rostou. Doporučovali proto zvýšení dětských přídavků či příspěvku na bydlení.

Opozice pak například chtěla opakované vyplacení tohoto příspěvku či rozšíření cílové skupiny i na studenty do 26 let, jak jsme psali dříve zde.

Kriticky se nyní staví rodiny i k termínu žádostí. MPSV totiž slibovalo, že příspěvek bude nastaven tak, aby byl rodičům vyplacen již během srpna a mohli jej tak využít na náklady spojené se začátkem školního roku. Vzhledem k termínu 15. srpna a následným 30 dnům na vyplacení si však rodiče budou muset poradit na začátku září sami.

„Za příspěvek jsem samozřejmě vděčná, ale opravdu jsem doufala, že nám pomůže zaplatit kroužky a výdaje se školou. Všechny platby však musí být hned na začátku září uhrazeny, pomůcky musíme nakoupit již nyní. Příspěvek tedy dorazí po všech těchto platbách,“ sdělila pro Přehledně 24 maminka z Písku.

Zdroje: MPSV ČR, Twitter, Portál občana, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články