Ministerstvo zdravotnictví doporučuje home office. Samo to ale nedodržuje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
home office
Zdroj: KornT/Shutterstock.com

Poslední vyjádření Andreje Babiše znělo, aby zaměstnanci všech zaměstnavatelských svazů nadále využívali home office. Zaměstnanci ministerstva zdravotnictví se přitom právě přesouvají zpět do kanceláří. Informuje o tom iRozhlas.cz

„Vláda vyzvala všechny zaměstnavatele, u kterých to charakter práce a provozní podmínky umožňují, aby se se svými zaměstnanci dohodli na práci z domova,“ stojí na oficiálním portálu vlády věnovaném dění kolem pandemie koronaviru.

Jana Schillerová, mluvčí resortu ministerstva zdravotnictví, potvrdila, že se výzva nevztahuje na zaměstnance ministerstva.

No home office mají i nadále nárok

„Plošný home office byl zaměstnancům ukončen k 4. květnu 2021 (mimo jiné s ohledem na termín testování zaměstnanců MZ), kdy se většina zaměstnanců vrací k výkonu služby/práce do úřadu,“ napsala redakci iRozhlasu v SMS.

Na home office mají zaměstnanci ministerstva i nadále nárok, mohou ho využít dvakrát v měsíci. Je nabízen i lidem, kteří pečují o člena v domácnosti.

„Jde například o případy péče o děti do věku 12 let, kterých se týká rotační výuka, péče o děti, které ještě stále nemohou navštěvovat mateřskou školu, péče o osobu, která vyžaduje péči podle zvláštních právních předpisů,“ řekla mluvčí.

ČSSD přitom ještě v březnu plánovala, že home office bude povinný, z toho ale nakonec sešlo. „Zabývali jsme se možností to nějak nařídit, ale já myslím, že to ani není potřebné. Že všichni zaměstnavatelé chápou, že je to důležité z hlediska mobility,“ uvedl tehdy premiér na tiskové konferenci. Informuje o tom iRozhlas.cz.

Ukončení se týká ale i několika větších firem. „Je to velmi individuální, ale vidíme trend, že část firem zaměstnance stahuje. Jedná se spíše o centrály větších firem ve velkých městech. Dnes se stává benefitem namísto home office to, že člověk může jít do kanceláře,“ dodal pro Radiožurnál Tomáš Suka z personálně-poradenské společnosti Quanta Human Recources.

Podle informací ale i práce z domova nadále využívají menší společnosti. Je to i pro ně přijatelnější, protože zaměstnanci, kteří pracují doma, se nepotřebují pravidelně prokazovat negativním antigenním testem na onemocnění covid-19.

Z domu pracuje méně lidí než minulý rok

Portál Život během pandemie, který provozuje společnost PAQ Research, přišel s informacemi, že v polovině dubna z domu pracovalo 16 procent obyvatel. V současné době do zaměstnání stále dochází něco kolem 70 procent, přitom na jaře minulého roku to bylo jen něco kolem 50 až 60 procent.

Pandemie koronaviru podle informací z ministerstva zdravotnictví v posledních dnech klesá a je nejnižší za poslední dobu. I proto se začínají otevírat služby a od 10. května by měl kromě maloobchodu stát otevřít i další služby jako opravny obuvi, autobazary, fotografické služby, lanovky či střelnice.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články