Vládě věří jen necelá pětina Čechů, EU skoro polovina. Průzkum přinesl odpovědi i na téma očkování

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vlajky EU
Zdroj: Shutterstock.com

Češi věří své vládě nejméně ze všech států Evropské unie. Ukazuje to poslední průzkum Eurobarometr za rok 2020, který zveřejnila Evropská komise. Klesá také důvěra v parlament. Čím dál tím více naopak věříme EU nebo OSN. Nejvíce pak Češi důvěřují zdravotníkům.

Evropská komise zveřejnila každoroční výzkum Eurobarometr o veřejném mínění. V České republice se ho zúčastnilo na 1100 respondentů, kteří odpovídali na otázky spojené s důvěrou v různé instituce, situací současné pandemie i ekonomikou.

Vládě věří pětina, zdravotníkům skoro každý

Pravděpodobně nejzásadnějším zjištěním výzkumu byla důvěra českých občanů ve svou vládu. Zatímco vloni jí věřilo 40 % dotázaných, letos to bylo pouhých 19 %. Stejně tak se propadla důvěra v parlament z 25 % na cca 15 %. Průměrná důvěra ve vládu ve všech zemí EU činí 36 %.

U Čechů však stoupla důvěra v mezinárodní instituce. Evropské unii věří 48 % občanů, OSN pak 57 %. Důvěra v unii je oproti ostatním členským státům pořád lehce podprůměrná. V minulých letech byla však ještě mnohem nižší.

Nejvíce od sedmadvacítky očekáváme zajištění očkovacích látek, které jsou podle většiny Čechů jedinou nadějí na zvládnutí současné pandemie.

V ní věří Češi nejvíce zdravotníkům. Ve zdravotnický personál má důvěru zhruba 92 % Čechů, což je 12 % nad evropským průměrem. Nejméně svému zdravotnickému personálu věří v Rumunsku, nejvíce naopak v Nizozemsku.

Vakcíně spíše věříme

S epidemií nemoci covid-19 se ve zprávě pojí mnoho statistik. Většina občanů ČR (cca 68 %) věří, že opatření v boji s pandemií byla oprávněná. Více však byli spokojeni s přijímáním restrikcí jednotlivými kraji a místními orgány než národní vládou.

74 % Čechů se domnívá, že dobrá očkovací strategie je jediný způsob, jak skoncovat se současnou pandemií, avšak 46 % se bojí, že jednotlivé látky jsou schvalovány moc rychle na to, aby mohly být bezpečné.

Celkově je však u nás důvěra v očkování větší, než je průměr EU. Nechvalně ale vláda dopadla i v informování o těchto látkách. V tomto ohledu jí věří pouhých 7 % společnosti.

Důvěra v demokracii padá

Češi odpovídali pozitivně na otázky ohledně osobního zajištění. Finanční situaci v domácnosti považuje za dobrou až velmi dobrou 86 % Čechů, což je dokonce o 9 % více než loňský rok. Podobně kladně hodnotíme i osobní situaci v zaměstnání.

Větší problém Češi vidí v celospolečenských otázkách. Situaci české ekonomiky hodnotí kladně pouze 30 % obyvatel. To je více jak o polovinu méně, než tomu bylo minulý rok.

Největší obavy nám pak činí sociální či zdravotní péče, ekonomická situace nebo státní dluh Česka. S důvěrou ve vládu padá i důvěra v demokracii. V současnosti je s ní v naší zemi spokojeno pouze 45 % obyvatel – o 21 % méně nežli předchozí rok.

Autor: Petr HejčlSouvisející články