Rusko a Čína vysílají do světa falešné zprávy o západních vakcínách, říká studie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vakciny EU SputnikV
Zdroj: Shutterstock.com

Rusko a Čína bojují proti západním vakcínám. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala zpracovat Evropská unie. Její závěry nyní přinesla agentura Reuters. Obě země se podle ní snaží vyvolat nedůvěru v západní vakcíny. Používají k tomu především virtuální prostor, kde sdílejí nepravdivé a zavádějící informace.

Podle zprávy se Rusko a Čína snaží narušit důvěru v západem vyráběné vakcíny. Tato činnost má probíhat již od prosince a je realizována především přes informace o závažných negativních vedlejších účincích.

„Čínské oficiální kanály i prokremelská média zesílily obsah údajných vedlejších účinků západních vakcín, zkreslují zprávy mezinárodních médií a spojují úmrtí s vakcínami Pfizer/BioNTech v Norsku, Španělsku a jinde,“ stojí ve zprávě EU.

Rusko používá ke kampani sociální sítě i svoje média

Podle Evropské unie je k šíření těchto dezinformací používána řada médií. „Rusko i Čína využívají k dosažení těchto cílů státem kontrolovaná média, sítě proxy médií a sociální média včetně oficiálních diplomatických účtů v sociálních médiích.“

Dá se předpokládat, že cílem této negativní kampaně je podpořit prodej ruské vakcíny Sputnik V a vytvořit její dobrý mediální obraz. Falešné zprávy tak mají za úkol vykreslit západní vakcíny jako nedůvěryhodné a méně bezpečné, než jsou ty z Ruska a Číny.

Sociální sítě se snaží s nepravdivými informacemi bojovat

Evropská unie tuto činnost stále monitoruje. Také spolupracuje s nejdůležitějšími firmami, skrze které se nejrychleji takzvané „fake news” šíří. Jedná se o Google, Facebook či Twitter.

Všechny tyto společnosti se snaží aspoň nějakým způsobem hlídat svůj obsah a omezovat tak počet nepravdivých zpráv.

Jeden z klasických dezinformačních profilů na sociálních sítích je twitterový účet nazvaný Sputnik V. Ten je spravovaný Státním Ruským fondem přímých investic, jehož úkolem je také propagace a marketing této ruské vakcíny.

Tento účet neustále přidává příspěvky, jejichž cílem je zdiskreditovat Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA). Ta by musela Sputnik V schválit, aby mohl být používán Evropskou unií, to se ale zatím nestalo.

Autor: Markéta Krejčí



Související články